Deniz Baykal açıklama yapıyor! İstifa söz konusu değil!

Deniz Baykal açıklama yapıyor! İstifa söz konusu değil!.18194
  • Giriş : 24.07.2007 / 13:43:00
  • Güncelleme : 24.07.2007 / 13:52:37

AKP'nin ikinci bir dönem daha iktidar olmasına yetecek şekilde sonuçlanmıştır. AKP'yi kutluyorum..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AKP'nin ikinci bir dönem daha iktidar olmasına yetecek şekilde sonuçlanmıştır.

AKP'yi kutluyorum..

Soçum sonuçları milletimize hayırlı olsun, AKP'ye başarılar diliyorum

Milletimize hayırlı olsun diyorum. Milletimizin kararını saygıyla karşılıyoruz. Siyasi sonuçlarını ilerleyen dönemde hep birlikte değerlendiriyloruz. Milletimizin iradesi hepmizi için aynı şekilde geçerlidir.
Tarih bu dönem CHP'nin yaptığı çalışmaları layıkıyla kaydedecektir. CHP bu dönemde çok önemli bir işlevi yerine getirmiş, etkin bir çalışma yürütmüştür. Önümüzdeki dönemde de CHP'nin çalışmalarına ülkemizin büyük ihtiyaç duyacağı mutlaktır. CHP ülkemizin siyasal sigortasıdır.
Seçim sonuçları bizim açımızdan tatmin edici değildir. CHP'nin oyunu bir buçuk puan artırması bizim için yeterli sayılmaz. Altında hangi siyasi şartların yattığını elbette bütün toplumumuz, biz, bilim dünyamız inceleyeceğiz.

Partimizin politikalarından hiç bir şüphemiz yok, doğruluğunubiliyoruz ama bunları daha geniş destek sağlayacak şekilde ortaya koymanın yolu nedir araştıracağız, buradan dersler çıkaracağız.
Geniş ölçüde destek almayı mümkün kılacak arayışları sürdüreceğiz. CHP'nin sürekli bir yenilenme içinde önümüzdeki dönem yeniden yapılandırmaya yönelmesi gerekli gözüküyor.

Gerekli sonuçları çıkaracağız. CHP doğru hedefler için, etkin bir çalışma yapmıştır. Bu anlayışımızı sürdüreceğiz.

Herkesle el birliği içinde doğru bir çalışma yaptığımızı düşünüyoruz. Türkiye'nin bu ortamında CHP'nin 1 milyon 200 bin civarında artırmış olmasının bizim için çok büyük değeri vardı. Bunun kıymeti küçümsenemez.

Uzlaşmaya, işbirliğine diyaloğa açık durmaya devam edeceğiz. Uzlaşmamızın temelinde anayasamızın özü yatar. Anayasamızın laik sosyal hukuk kimliğini temel alan, bu konuda kararlı bir tutumu içinde uzlaşarak Türkiye'nin önümüzdeki dönemini yönlendirmeye çalışacağız. CHP olarak bu şekilde yola devam edeceğiz.

REJİME TEHDİT DEVAM EDİYOR
Türkiye'de rejime yönelik bir tehdit olduğu gerçeğini hiç bir seçim sonucu ortadan kaldırmaz. Bu konudaki arayış ve çabalar ortadadır. Bu tehlike bundan sonra da devam edecektir. Biz buna karşı görevimizi yapacağız.

EKONOMİ ÖNEMLİDİR

Seçimin sonuçlarında bir çok şey etkilidir. Ekonomi, dünya konjektürü önemlidir.

Yani bizim teşhislerimize göre, seçim sonucunun bizim tahminlerimizi değiştirmesi söz konusu değil.

İSTİFA EDECEK MİSİNİZ?

CHP tabanında böyle bir değerlendirme olduğuna dair bir gözlemim yoktur. CHP'li bile olmayan bir arayışı biliyoruz. Medya heyecan içinde bunları malzeme olarak kullanmaktadır. CHP örgütü, partinin verdiği mücadeleyi, seçim sonuçlarını çok iyi biliyorlar. Bu durumda göz önüne alınacak bir durum yok. Bizi siyasi bakımdan etkileyen bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

KESİNLİKLE PİŞMAN DEĞİLİM

"2002 seçimlerinden sonra AK Parti'nin o zamanki genel başkanının siyasi haklarını kazanarak parlamentoda yerini almasına demokrasi anlayışımın gereği olarak inandım. Çok kararlı bir şekilde bu doğrultuda mücadele ettim. Bir partinin liderine kişisel ambargo koyarak demokrasi olmaz. Ona bu konuda hiç kuşku duymadan destek verdim. Bununla iftihar ediyorum. Kesinlikle pişman değilim.

"İki ay sonra iflas edeceği, perişan olacağı" umudu ile bu hakkı ve yetkiyi tanıdığımı söyleyemez. Bunu söylemek çok yanlış ve tehlikeli bir çarpıtmadır. Böyle düşünmedim, onun bu hakkı kullanması gerektiğini düşünerek bu hakkın verilmesini savundum. 2 ay içinde dağılırlar gibi bir anlayışı hiç bir zaman benimsemedim. Böyle bir söz de etmedim. "

CHP'nin söyleminin içeriğinde bir değişiklik düşünmüyoruz. Bu konuda bir kompleksimiz yok. Ama söyleyiş biçimimiz ve yöntem ile ilgili her türlü değerlendirmeye açık olacağız. Özünden şikayetimiz yok ama siyasetimizi daha etkin ve amaca hizmet eden şekle getireceğiz.

ERDOĞAN İLE YAPTIĞI KONUŞMA

Sayın başbakan dün beni aradı, kutladı. Ben de kendisini kutladım, tebrik ettim. Sayın Başbakan parlamento önündeki sorunları bizimle istişare ile çözme isteğini dile getirdi. Biz de aynı görüşte olduğumuzu söyledik. Yakında bir iade-i ziyaret olabilir.

CUMHURBAŞKANI

Uzlaşma ile seçimlemesi gerektiğine inanıyoruz. Anayasa'nın özüne sahip çıkan, onu gizli gizli değiştirmek isteyemeyen, saygın bir insan olmalı. Bir partinin ideolojik merkezini sahiplenen, yansıtan bir kişinin Cumhurbaşkanı ihtiyacına uygun düşmüyor. Hala aynı düşüncedeyim.

Adayları görmeden, nasıl bir arayışla parlamento önüne çıkacaklar peşin bir şey söylemek istemem.

 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious