Deniz Baykal af şartını açıkladı!

Deniz Baykal af şartını açıkladı!.10265
  • Giriş : 29.05.2009 / 17:55:00
  • Güncelleme : 29.05.2009 / 17:57:08

Baykal, PKK'nın silah bırakması ve af tartışmalarıyla ilgili önemli bir çıkış yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baykal, silah ve şiddetin tamamen ortadan kalkması durumunda af konusunun gündeme gelebileceğini belirtti. Bu konuda işbirliği yapmaya hazır olduklarının da altını çizdi.

Güneydoğu gezisini sürdüren Baykal, "Herkes silahların tamamen terk edilmesi ve siyasetin terörle sürdürülmesi özleminden vazgeçmelidir. Bu kaçınılmaz hale gelmiştir." dedi. Silah bırakmanın lafla olmayacağını belirten Baykal, cephanenin teslim edilmesi, dağdan inilmesi ve artık bunun bir yöntem olarak kullanılmamasının topluma mal edilmesi gerektiğini savundu. Böyle bir eğilimin görülmediğine işaret eden Deniz Baykal, şöyle devam etti:

"Buradan çıkarmamız gereken sonuç şudur: Şiddetten ve terörden hiç vazgeçmeyeceklermiş gibi düşünerek sonuna kadar mücadeleye hazır olmalıyız ama yarın bu iş bitecekmiş gibi de barış ve kaynaşmaya hazırlıklı olmalıyız. Silah bırakma lafla olmaz, güven verici bir şekilde bunun ortaya konulması gerekir. Zaten Kandil de bırakmadan değil, susturmadan söz ediyor. Türkiye bu aldatmacaya düşmemelidir. Türkiye affı düşünür, ne zaman düşünür? Silahın artık bir yöntem olarak kullanılmaktan vazgeçildiği ortaya çıktığı zaman. Silahlar teslim edildiği zaman, dağdaki insanlar indiği zaman, Türkiye'nin gündeminden şiddetin, terörün, silahın kesin olarak çıktığı görüldüğü zaman. 'Hayır öyle olsa da biz sizinle mücadeleye devam edeceğiz. Sizi affetmeyeceğiz, sizden intikam alacağız' diye bir devletin mücadeleye devam etmesinin bir anlamı yok. Elbette o noktada bir toplumsal barış ve kardeşlik projesi olarak hep beraber, büyük bedellerin ödendiği o dönemi kapatmak için anlayışla gerekli işbirliğini yaparız. Türkiye'de bir af ve barış dönemi açılır."

CHP lideri Baykal, DTP'ye de 'teröre karşı inandırıcı bir tavır sergile' çağrısında bulundu. CHP lideri, terör karşısında herkesin net olması gerektiğine işaret etti. Terörle işbirliği yapan, himaye eden, ona sırtını dayayan bir politikanın düşünülemeyeceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*