Deniz Baykal ağzından kaçırdı!

Deniz Baykal ağzından kaçırdı!.9797
  • Giriş : 22.04.2009 / 12:47:00
  • Güncelleme : 22.04.2009 / 12:55:39

CHP Lideri Deniz Baykal, Ergenekon savcı ve hakimiyle ilgili yaptığı hamleleri ağzından kaçırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İlk olarak Sabih Kanadoğlu'nun ortaya attığı, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun iyice gündeme soktuğu; "Ergenekon Davası'na yeni savcılar atansın" LOBİ'sinin içinde, CHP Lideri Baykal'ın da olduğu kendi ifadeleriyle ortaya çıktı.

Fikret Bila, Murat Yetkin ve Enis Berberoğlu'yla hemen her sabah uzun değerlendirmeler yaptığını bildiğimiz Baykal, Ergenekon konusunda konuşurken, "yeni savcı" formülünün içinde olduğunu ağzından kaçırdı. Bu aynı zamanda Baykal'ın, bir yargı işi olan Ergenekon Davası'nda yargılamayı yapanlara karşı hamleler yürütmekte olduğunu itirafıydı.

Hatırlayacağınız gibi yürütülen yoğun baskı sonucunda Ergenekon Davası'na yeni savcılar atanmıştı.

Ancak, yeni savcılar da önlerine çıkan deliller ışığında Ergenekon Davası'nda hukuk çerçevesinde ilerlemişlerdi.

Savcı sayısı artırılsın formülü tutmayınca şimdi "hakim" formülü devreye sokulmuş gözüküyor. Üstelik işaret fişeğini Sabih Kanadoğlu değil, Baykal çaktı bu sefer.

Baykal, Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Enis Berberoğlu'na verdiği demeçte, hem "savcı hamlesini" itiraf etti, hem de hakimlere yönelik yeni statejisini..

" Baykal: Bu dava böyle gitmez. Bak daha önce sanıyorduk ki ortaya çıkan hukuksuzluklar 2-3 savcıdan kaynaklanıyor, genişletelim, daha angaje olmayan bir savcı kadrosu koyalım, beş yeni savcı önerelim iş belki toparlanır zannediliyordu. Şimdi bunun işlemediği anlaşıldı. Savcılar değişirse bu davanın seyri daha çok hukuka çevrilir diye düşünülüyordu öyle değil mi?

Berberoğlu: Evet.

Baykal: Tam tersi oldu. Demek ki işin daha temel zafiyeti var. Nedir o temel zafiyet? Kardeşim bu davanın kurgusu emniyet kurgusudur. Bilinen kimliği ile emniyet bu davayı götürüyor. Savcı var, ama bu böyle gidiyor. Şimdi benim umudum hákimlerde."

"Savcı sayısının artırılmasıyla bir siyasetçinin ne işi olabilir. Yargıya müdahale denilen şey bu değil midir?" soruları ne ifade eder bilmiyorum.

Baykal hızını savcı ve hakimler üzerinden yürüttüğü hemlelerle de alamıyor çünkü. Ergenekon'la birleştirilen Danıştay Davası'nda, Veli Küçük ve Muzaffer Tekin'le bağlarını itiraf eden sanığa "sahtekar" diyor.

Gördüğünüz gibi Baykal burada hakim rolünde. İfadenin sahibine hükmü yapıştırdı bile.

Bu kadar mı?

Değil.... Baykal, Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nı bu davaya destek oldukları için suçlarken daha da ileri gidiyor ve kamuoyunu da suçluyor.

Bir hukukçu olan Baykal'ın, siyasi kimliğiyle savcı sayısının artırılması noktasına kadar Ergenekon Davası'na direkt müdahil olması; kamuoyunu davaya destek oldukları için suçlayacak duruma gelmesi ilginç bir nokta.

İnsanın Baykal'la ilgili Ergenekon'un elinde malzeme var dedikodusuna inanası geliyor.

Aktifhaber

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*