Deniz Baykal: Ahmedinejad şov yaptı!

Deniz Baykal: Ahmedinejad şov yaptı!.13188
  • Giriş : 20.08.2008 / 23:40:00
  • Güncelleme : 20.08.2008 / 23:40:51

Baykal, Ahmedinejad'ın Türkiye ziyareti esnasındaki tavırlarıyla''İran'ın ve kendi propagandasını yaptığını'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Baykal başkanlığında toplandı.

Edinilen bilgiye göre, gündemdeki konuların ele alındığı toplantıda, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Türkiye ziyareti de değerlendirildi.
Baykal toplantıda, Ahmedinejad'ın tavır ve davranışlarının, özellikle Sultanahmet Camisi'ne giriş ve çıkışındaki hareketlerinin ''bir devlet başkanı ciddiyetiyle bağdaşmadığını'' savundu.

Baykal, ''Cami çıkışında yaptığı konuşmada verdiği mesajlarla hükümeti ve devlet protokolünü yok sayan doğrultuda halka kendi mesajlarını iletmeye çalışan tavırlardı'' dedi.

''Türkiye gibi çok eski devlet geleneği olan bir ülkede, bir yabancı devlet başkanının bu tür davranışlarının kabul edilemez'' olduğunu söyleyen Baykal, Sultanahmet Camisi'ne yerleştirilen İran televizyonu kameralarıyla çekilen Ahmedinejad'ın namaz kılışı ve camiye giriş çıkışının İran'da yayımlandığını, bunun da ''Cuma namazının bir ibadet olmaktan çıkarılarak şova dönüştürüldüğünü gösterdiğini'' kaydetti.

Baykal, ''Ahmedinejad tavırları ve mesajlarıyla İran propagandası ve kendi propagandasını yapmıştır. AKP, devlet protokolüne uyulmamasını anlayışla karşıladığı için Türkiye belli zihniyetlerin propaganda alanına dönüştürülmektedir'' diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin laik bir devlet olduğunu ve İslam dünyasındaki kavgaların dışında kalmaya çalıştığını vurgulayan Baykal, ''Son zamanlarda adım adım bu kavganın içine sürüklendiğimizi görüyoruz. Bizim CHP olarak, laiklik ilkesi üzerindeki hassasiyetimiz Türkiye'nin bu kavganın dışında kalması içindir'' dedi.

Laiklik kavgasının ''Türkiye'nin yeri kavgası'' olduğunu ifade eden Baykal, sözleri şöyle sürdürdü:

''Türkiye'nin yeri uygar dünyada mı, yoksa Orta Doğu ve İran'ın yanında mı olacak? Türkiye 200 yıllık çağdaşlaşma mücadelesi sonunda Ahmedinejad zihniyetinin yanında olamaz. Bu gelişmeler Türkiye'yi büyük sıkıntılara sokar.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*