Deniz Baykal: "AKP Damat Ferit hükümetine dönüyor"

Deniz Baykal:
  • Giriş : 07.05.2008 / 19:20:00
  • Güncelleme : 07.05.2008 / 18:42:23

Baykal, Olli Rehn olmak üzere AB yetkililerinden AKP'ye yönelik destek mesajlarına sert yanıt verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, başta Türkiye- AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk ve Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn olmak üzere AB yetkililerinden AKP'ye yönelik destek mesajlarına sert yanıt verdi. Baykal, grup toplantısında "AKP'yi mütareke döneminin Damat Ferit Paşa hükümetine döndürüyorlar" diyerek, şu mesajların altını çizdi:

* Türkiye AB ilişkilerinde en büyük sorun, Türkiye'ye gelip, ileri geri, onun bunun yönlendirmesi ile patavatsızca konuşan AB'li siyasilerdir. AKP'nin başı derde girdikçe onları korumacı, ancak CHP'yi suçlayıcı açıklamalar yapıyor. Bu açıklamalar CHP'ye zarar vermez ama AKP'yi perişan eder. Hükümeti mütareke döneminin Damat Ferit Paşa hükümetine döndürüyorlar.

* Türkiye - AB ilişkileri çok hassas bir konudur. Birileri (Artık hükümet mi olur ya da başkası mı bilmem ama) bunlara haddini bildirmelidir. Bu had bildirme işi bize bırakılmamalıdır, herkes haddini bilsin.

'BAROSSO ANLADI'
* AB Komisyonu Başkanı Barosso, 'Türkiye'de demokrasi ile laikliği yapısal olarak birlikte sürdürme olanağının olup olmadığı konusunda hepimiz tereddüde düştük' dedi. Bir süre önce de Türkiye'ye gelmişti. Demek ki, olayı daha gerçekçi değerlendirme olanağı bulmuş. O da bunu düşünmeye başladı.

* Öyle anlaşılıyor ki, Başbakan Erdoğan kendisine yeni bir yol haritası çizmiştir. Ben bu yeni yol haritasından memnunum. Anayasa Değişikliği yoluyla bir müdahaleye gitmeyeceği anlaşılıyor. Herkes elbette demokratik yetkisini kullanır ama, hukuk ve anayasayı temel alan bir siyaset yapılması gerektiğini öğreniyoruz. Biz bundan mutluluk duyarız.

ERKEN SEÇİM

MHP lideri Devlet Bahçeli AKP hakkında kapatma davası açılmasının üzerinden 52 gün geçmesine rağmen Meclis'in bir çözüm aramadığını, buna karşın iktidarın muhalefete "erken seçim"le gözdağı vermeye çalıştığını savundu. Bahçeli, iktidara meydan okuyarak, "Karar kendilerinindir, istediklerini yapmalarına mani olan da bundan çekinen de yoktur" dedi. 1 Mayıs'ta İstanbul'da yaşanan olayları da eleştiren Bahçeli, "Esef verici olaylar ve bir savaş ortamını andıran görüntüleri milletimiz hak etmemiştir. 1 Mayıs'ta işçilere karşı 'ceberrut AKP kriterlerini' uygulamıştır. Kimin ayak, kimin de baş olduğu milli vicdanda tescil edilmiştir" diye konuştu. Bahçeli diğer konularda ise şunları söyledi:

* BRÜKSEL ÇİZGİSİ: Kürtçenin resmi eğitim sistemi içine alınmasını isteyen Avrupa Parlamentosu'nun tutumu, PKK ile aynı çizgide buluştuğunu göstermektedir.

* ERMENİSTAN: Azerbaycan'ın 4'te 1'ini işgal altında tuttuğu bilinen bir gerçek. AKP hükümetinin Erivan'la ilişkileri normalleştirmek için siyasi girişimde bulunarak adeta ricacı olmasının anlaşılabilir yönü yok.

* K. IRAK: Barzani'nin resmi muhatap olarak alınması Türkmenler üzerindeki baskı ve zulmün ağırlaştırılması için Barzani'ye açık çek verilmesi anlamına gelecektir.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious