Deniz Baykal: "Anayasa yapmak için seçilmedik"

Deniz Baykal:
  • Giriş : 07.02.2008 / 01:14:00
  • Güncelleme : 07.02.2008 / 00:12:17

CHP Genel Başkanı Baykal, Anayasa yapmak için değil, Anayasa'yı uygulamak için seçildiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baykal, başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılması için AK Parti ve MHP'li milletvekillerince verilen Anayasa Değişikliği teklifinin görüşmelerine geçilmeden önce TBMM Kulisinde gazetecilerle sohbet etti.

Anayasa'nın tümüyle değiştirilmesinin, bazı maddelerdeki düzenlemeleri görmezlikten gelme olanağı doğuracağını, bu nedenle ''Her maddeyle tek tek hesaplaşmak gerektiğini'' ifade eden Baykal, milletvekillerinin Anayasa'yı korumak için yemin ettiklerini anımsattı. ''Mevcut Anayasa'yı yok sayıp yeni bir Anayasa yapılmasının'' öngörülmediğini savunan ve ''Anayasa yeniden yapılamaz mı?'' diye soran Baykal, ''Elbette yapılır. Düşmanı atarsın, devleti yeniden kurarsın. Bayrağı dikersin. Parayı bastırırsın. Yapanlar yapmış... İhtilali yaparsın. İdamı göze alırsın... Anayasa toptan yenilenir'' diye konuştu.

Baykal, Anayasa yapımı için Kurucu Meclisin oluşması gerektiğini savundu.

''Anayasa yapmak için değil, uygulamak için seçildik'' diyen Baykal, ''Şimdi bunu iptal edelim, yenisini yapalım'' anlayışının doğru olmadığını ileri sürdü.

Kuruluşundan 85 yıl sonra bir ülkenin, bu kadar derin Anayasa tartışması içine girmesinin çok düşündürücü olduğunu belirten Baykal, ''Anayasa ile ilgili değişiklik ihtiyacı hissedilebilir. Belli konular için düzenleme yapılabilir. Yaygın, kısmen değişiklik ihtiyacı hissedilebilir ama 85 yıl sonra Anayasa'nın tamamını bir kenara atıp, dünyada bir ülkenin yeniden yazma ihtiyacı içine girdiğinin pek fazla örneği yoktur'' dedi.

Fransa'yı örnek gösteren Baykal, bu ülkede kurumlarla ilgili düzenlemelerin yapıldığını, ancak ''İşin özünün daima korunduğunu'' söyledi.

Baykal, ''Bizde bu kadar dünya çapında iş yapacaksın, bağımsız devlet kuracaksın, toplumu bir yerden alıp bir yere dönüştüreceksin, 'Olmadı, Anayasa'yı sil baştan' yeniden yapacaksın. Bu çok acı bir olay. Türkiye'nin sıkıntısı bu'' diye konuştu.

Baykal, başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasını içeren Anayasa değişikliğini kabul edilmesi durumunda, hem usul hem esas yönünden Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini belirtti. Baykal, ''Anayasa Mahkemesi yapılan değişikliği yok sayarsa, ne olur?'' diye sorulması üzerine, ''Çok önemli bir şey olur'' dedi.

Anayasa Mahkemesi kararlarından her zaman umutlu olmak gerektiğini ve aydınlık getireceğini ifade eden Baykal, yüksek mahkeme kararlarının tartışılmamasını istedi.

Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, başörtüsüne ilişkin Anayasa değişikliğini, onaylamaması ihtimali bulunup bulunmadığına yönelik soruyu yanıtlarken, ''Çok ciddi ihtimal. Kara kara düşüyorum'' diye espri yaptı. Baykal, Cumhurbaşkanı Gül'ün şu ana kadar verdiği kararların, düzenlemeyi onaylamayacağı yönünde bir umudun beslenmesine imkan vermediğini söyleyerek, bu konuda sürpriz beklemediğini kaydetti.

Başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasına ilişkin düzenlemeye gösterilen toplumsal tepkileri değerlendirirken, ''İyi ki gazetecilerin eşleri ve çocukları var'' diyen Baykal, her erkeğin etrafında annesi, eşi, kız kardeşi bulunduğunu anımsattı. Baykal, ''Kadınla ilişkisi olmayan erkek yok. Kaçarı yok'' dedi.

Son zamanlarda dinle ilgili yaptığı değerlendirmeler hatırlatılarak, özel hazırlık yapıp yapmadığı sorulan Baykal, ''Niye herkes hayret ediyor?'' diye sordu. Mevlana ile yaptığı konuşmadan sonra da benzer tepkiler aldığını anlatan Baykal, ''Araştırarak, bilerek söylüyorum. Hepsinin dayanağı var'' diye konuştu.

Baykal, konuşmasının esasına yönelik bir şey söylenemediğini belirtti.

Baykal, ''Yakında El-Ezher'den diploma getireceğim'' diye espri yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious