Deniz Baykal Batman'da, şehit askerlerin birliğine gitti

Deniz Baykal Batman'da, şehit askerlerin birliğine gitti.10270
  • Giriş : 12.10.2007 / 14:32:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Batman'da, şehit askerlerin birliğine gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baykal, "Bütün Türkiye olarak dayanışma duygusu içinde olduğumuzu milletimiz adına sergilemek ve sevgi dostluk duygularını canlandırmaya çalışmak bir görevdir, sorumluluktur" dedi.

Baykal, Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen ve bir grup gazeteciyle Şırnak’ta 13 şehit veren askeri birlik ile terörist saldırı sonucu 12 kişinin öldürüldüğü Beytüşşebap’ın Beşağaç köyüne gitmek üzere özel uçakla Batman’a geldi.

Deniz Baykal, Batman’da Havaalanı’nda partilerle bayramlaştı. Önceden açıklanan programa göre Baykal ve beraberindekilerin askeri helikopterle birliğe, oradan da Beytüşşebap’a geçmesi planlanırken, basın mensuplarının helikoptere alınmayacağı bildirildi. Baykal, helikopterle birliğe hareketinden önce gazetecilere kısa bir açıklama yaptı.

Son günlerde terör olaylarının çok tehlikeli bir tırmanışa girdiğini belirten Baykal, birbiri ardına asker, sivil çok sayıda kayıp yaşandığın kaydetti. Bunun toplumda, ülkede çok derin bir üzüntü yarattığını ifade eden Baykal, şunları kaydetti:

"Bayrama girdik. Bayram dönemi barış ve kardeşlik duygusunun kökleşeceği, yaygınlaşacağı bir dönem olarak düşünülür. Bugün, bayram günü yine şehit haberi geldi. Çok acı olaylarla karşı karşıya kalıyoruz.

Böyle bir manzara içinde düşündük ki, bu bölgede şehit vermiş olan insanlarımızı ziyaret etmek onlarla bütün Türkiye olarak dayanışma duygusu içinde olduğumuzu milletimiz adına sergilemek ve sevgi, dostluk duygularını canlandırmaya çalışmak bir görevdir, sorumluluktur. Bu anlayış içinde bölgeye geldik. Hem sivil vatandaşlarımızın şehit olduğu Beşağaç Köyünde hem de güvenlik güçlerimizin, askerlerimizin terörle mücadele için canını verdiği karakollarda vatandaşlarımızla, ailelerle bir araya gelmek, teselli etmek, onlarla dayanışma içinde olduğumuzu ortaya koymak istedik." Kendisine eşlik eden basın mensuplarına da teşekkür eden Baykal, bölgenin özel şartları, yaşanan ve yaşanmaya devam eden terör olayları ve son olarak verilen şehit nedeniyle güvenlik güçlerinin özel bir dikkat gösterdiğini ve seyahatin bundan sonraki bölümüne gazetecilerin katılamayacağını söyledi.

Bir gazetecinin, "Bir tedirginlik yaşıyor musunuz?" sorusu üzerine Baykal, kişisel bir tedirginliğinin olmadığını kaydetti. Baykal, şöyle devam etti:

"Görev yapıyoruz. Bu görevin yapılması gerekiyor. Bu görevi yapmak bize düşüyor. Ülkemizin şartlarını hep beraber paylaşacağız. Pek çok insan bu bölgede hangi riskler altında yaşıyor bunu görüyoruz. Başka türlü davranmak mümkün değil. Herkesin ortak bir kader içinde olduğunu hissetmemiz lazım. Bende onların kaderini paylaşmayı bir görev olarak düşünüyorum. Bundan derin bir manevi tatmin duygusu sağlıyorum. Umarım ülkemizin şartlarını sadece kendimiz için değil, herkes için bu bölgede yaşan insanlarımız için de daha iyi bir noktaya getirmeyi başarırız. Güç koşullar yaşanıyor, bu koşulları paylaşmalıyız. Bu paylaşma bizim görevimizdir. Bunu büyük bir sorumluluk duygusu içinde göze alıyorum, gereğini memnuniyetle yapıyorum." Deniz Baykal açıklamasının ardından askeri helikopterle 13 askerin şehit edildiği askeri birliğe hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious