Deniz Baykal Beyrut'ta

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Sosyalist Enternasyonal toplantına katılmak için Lübnan'a gelen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, başkent Beyrut'ta Türk basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Deniz Baykal, toplantının başlangıcında yaptığı açıklamada, Orta Doğu'nun büyük bir gerilim içinde bulunduğunu ve çok sıcak çatışmalar olduğunu belirtti. Baykal, bu çatışmaların bölgede genişlemesi ihtimalilinin herkesi kaygılandırdığını kaydederek, şunları söyledi.

"Böyle bir ortamda gözlerin yöneldiği temel ülke olarak Lübnan ön plana çıkıyor. Bir süreden beri Lübnan'da iç siyaset tartışmaları istikrarsızlık tablosu var. Hükümetten istifa eden bir grup ve sürekli tekrarlanan mitingler, hükümetin dağılma olasılığı bütün dünyayı yakından ilgilendiriyor Lübnan'ın kendi içindeki dengelerin kurulması ve istikrara kavuşturulması için Orta Doğu'daki çok tehlike olan durumun tehlike hale dönüşmemesi için bir karar aldı. Bu çerçevede Sosyalist Enternasyonal bir giriş yapma kararı aldı."

Baykal, Sosyalist Enternasyonal Divan Başkanlığı olarak Beyrut'taki siyasi yetkililerle hükümet içinde görev yapan gruplarla durumu değerlendirip bilgi alacaklarını da belirterek, şunları kaydetti:

"Uluslararası kamuoyunun desteğinin Lübnan'da barış ve istikrar doğrultusunda kararı vermeye çalışacağız. Hepimizin kararı ortak. Buranın da bir yangın yeri bölgesi haline gelmesini önlemek katkı yapmak. Bu amaçla temaslarımız olacak."

TÜRK BİRLİĞİNİ ZİYARET

Baykal, bölgede UNIFIL bünyesinde görev yapan Türk istihkam birliğini de pazar günü ziyaret etmeyi düşündüğünü belirterek, Türk vatandaşlarının birliğin durumunu çok merak ettiğini belirterek, "Onları da görmek onlarla dayanışma duygumuzu burada yaptıkları görevin önemi onlara anlatmak istiyorum" dedi.

Baykal, bir gazetecinin sorusu üzerine, Türkiye'nin bu bölgede barış ve istikrar dışında hiçbir hesabı olmayan bir ülke olduğunu ve Osmanlı zamanında da bölgedeki iç çekişmelerin tartışmaların bir parçası olmamayı başardığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Kimseyle bir ihtilafımız yok, bir çatışmamız yok. Bizim isteğimiz, Lübnan'ın istikrarlı ve demokratik toplum olarak varlığını sürdürmesidir ve buna destek verilmesidir. Türkiye'deki siyasi partilerin tümünün de Lübnan halkına yönelik bakışı birbirinden farklı değildir. O nedenle burada Türkiye adına bulunmak çok rahat çok mutluluk verici bir olay. Bu konumumuzu da bozmamamız lazım sürdürmemiz lazım. Buradaki tartışmaların bir parçası haline dönüşmemeliyiz. Lübnan'ın ortak yararları için gereken katkıyı vermemiz lazım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious