Deniz Baykal Çankaya'ya neden çıkmadı? İşte cevabı

Deniz Baykal Çankaya'ya neden çıkmadı? İşte cevabı.10357
  • Giriş : 31.10.2007 / 21:06:00

Deniz Baykal Çankaya Köşkü'ndeki 29 Ekim Resepsiyonu'na katılmamamasının nedenini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Çankaya Köşkü'ndeki 29 Ekim Resepsiyonu'na katılmamamasının nedenini, “Cumhuriyet Bayramı'nı Atatürk'ün huzurunda kutladım. Cumhuriyeti yaşayabileceğim yer olarak Mustafa Kemal'in huzurunu buluyorum'' diyerek açıkladı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kanal D'de bu akşam yayınlanacak olan Genç Bakış programına katılmak için İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na geldi. Baykal'ı havalimanında belediye başkanları, ilçe başkanları ve milletvekilleri karşıladı. Deniz Baykal, basın mensuplarının Çankaya Köşkü'ndeki 29 Ekim resepsiyonuna neden katılmadığını sormaları üzerine, “Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının en uygun yerinin Anıtkabir olduğuna inanıyorum. Anıtkabir'e katıldık. Atatürk'ün huzurunda Cumhuriyeti kutladık. Cumhuriyeti simgeleyen temel ölçü olarak bizim gözümüzde Mustafa Kemal Atatürk var, onun huzurundaydık. Cumhuriyet Bayramı'nı kutlama olanağını bulabildiğim milli dayanak noktası olarak Mustafa Kemal Atatürk'ü görüyorum. İçinde bulunduğumuz ortamda hepimiz Cumhuriyetimizi Mustafa Kemal'le yaşayabiliriz, Mustafa Kemal'le kutlayabiliriz. Cumhuriyeti yaşayabileceğimiz yer olarak Mustafa Kemal'in huzurunu buluyorum. Atatürk'ün dışında Cumhuriyeti kutlayabileceğim bir yer arayışı içerisinde değilim'' dedi.

CHP Lideri Baykal, Erdal İnönü'nün vefatıyla ilgili olarak da şu değerlendirmede bulundu; “Erdal İnönü'yü kaybettik. İnönü hiç kuşku yok Türkiye'nin yetiştirdiği bir bilim adamı, ülkemizin seçkin bir aydınıdır. Cumhuriyet döneminin anlayışı içinde şekillenmiş, çok özel, iyi yetişmiş bir bilim adamıdır. Cumhuriyet kuşağının Aydın bilim adamı örneğidir. Bilim adamı olarak topluma önemli katkılar yaparken, Türkiye'nin demokratik rejime geçmesi için önemli çalışmalarda da bulunmuştur. SHP ve SODEP'in genel başkanlığını üstlenmiştir. Sosyal demokrat hareketin güçlenmesi, iktidara gelmesi, askeri müdahale döneminin koşulları karşısında savunulması konusunda önemli hizmetler gerçekleştirmiştir. Kendisiyle, genel sekreter olarak çalışma imkanı buldum. Çok verimli bir çalışmamız oldu. SHP'nin 1989 yılında birinci siyasi parti olarak, büyük bir siyasi başarı gerçekleştirdiği dönemde onun çok önemli katkıları oldu. Onun kendine özgü mizah anlayışına, gösterişe yönelik olmayan, gürültüsüz siyaset üslubuna ve siyaset üslubu içinde ne yapmak istediğini bilen kararlı, sebatkar tutumuna daima saygı duydum. Türkiye için büyük kayıptır. Çok sık rastlanmayan bir hastalıkla mücadele etti ve kendisini bugün maalesef kaybettik. Ülkemize, ailesine, aydınlara başsağlığı diliyorum. İzmir halkına da başsağlığı diliyorum. Çünkü, parlementoda İzmir'i de temsil etmişti.'' CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, havalimandan Üçkuyular Levent Marina'daki Sipari Restoran'da belediye başkanları, ilçe başkanları ve milletvekillerinin katılımıyla akşam yemeği yedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious