Deniz Baykal 'eleştirdi'

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Deniz Baykal, 9. uyum paketindeki yasaları eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TBMM'nin olağanüstü toplantıda ele aldığı 9. uyum paketi içinde yer alan Vakıflar Yasası, Özel Öğretim Kurumları Yasası ve Sayıştay Kanun teklifi gibi kanunların Türkiye için tuzaklarla dolu olduğunu söyledi.
CHP grup toplantısında konuşan Deniz Baykal, 9. uyum paketine yönelik eleştirilerini sürdürdü. Deniz Baykal, 9. uyum paketindeki yasaları incelediklerini ifade ederek, "Bu yasalarda gördük ki bir kısmı Türkiye-AB ilişkileri açısından siyasi kriter yasalardır. Ama bazılarının bu çerçevede hiçbir önemi yoktur. AB açısından hiçbir anlam taşımayan yasa düzenlemeleri de bu paket içinde düzenlenmiştir" dedi.

Baykal, Sayıştay kanun teklifinin AB düzenlemesiyle hiç ilgisi olmadığını belirterek, teklifle, Sayıştan denetim kurulunun tümüyle devre dışına çıkarıldığını, Sayıştay üyelerinin seçiminin parlamentoya ve iktidarın keyfi takdirine bırakıldığını savundu. Baykal, bu düzenlemenin Sayıştay raporları üzerinde de etkili olabileceğini belirterek, "Kurum olmaktan çıkacak. 5 kişilik heyetin keyfine ve takdirine emanet edilecektir" dedi.

Vakıflar Kanunu Tasarısı üzerinde de duran Baykal, bu kanundaki en önemli konunun "azınlıklar" olduğuna dikkat çekti. Vakıflar yasasıyla yepyeni bir vakıf anlayışının getirilmek istendiğini vurgulayan Baykal, "Buna göre yabancılar da Türkiye'de vakıf kurabilir. Mal edinebilir. Vergi vermekten muafsınız. Yabancılar gelip vakıf kurabilecek. Ne yaptığının farkında mı Hükümet? Cemaat vakfı kurmak mümkün oluyor. Artık Türkiye bir yabancı vakıflar cenneti haline dönüşmüş olur. Türkiye medyasını aştı, bankaları aştı, şimdi vakıfları aşıyoruz. Ne oluyor. Bütün bunları yapacaksınız, Antalya'da, Söğüt'te demir döverek milliyetçi olduğunuzu göstereceksiniz. Gülünçtür gülünç..." diye konuştu.

301. maddeyle ilgili görüşlerini de açıklayan Deniz Baykal, buna benzer maddelerin Avrupa ülkelerinin yasalarında da bulunduğunu söyledi. "Kendi ulusunun kültürene hakaret etmeyi neden ifade özgürlüğü kapmasına alıyorsunuz" diye soran Baykal, "Neden Mustafa Kemal, 'Ne mutlu Türküm diyene' demişti. Neden buna saygı göstermiyorsunuz" dedi. 301'in kaldırılmasıyla insanların neredeyse Türk olduğu için özür dileyecek seviyeye geleceğini savunan Baykal, "Neredeyse Türk olmaktan dolayı özür dilemek zorunda bırakılacağız. Özür mözür dilemiyoruz" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın, 301. maddeyi muhalefet ile müzakere ederek kaldırabileceklerine ilişkin açıklamalarını hatırlatan Baykal, Başbakan'ın muhalefeti pazarlamacılıkla suçlayan açıklamalarına karşılık, "Bu bir takdiri ilahi. O Başbakan ki kıbrıs'ı pazarladı. Türkiye'yi pazarladı. Biz pazarlamacılık yapmıyoruz. O senin işin. Alıp satma işi senin işin" dedi.

Baykal, Başbakan Erdoğan'ın 301 ile ilgili uzlaşma çağrısını, "Türklüğe hakareti kolaylaştıracak, bu hakareti paylaştıracak yardımcı arıyor. Bu konuda CHP'nin sana yardımı yok. Hadi başka kapıya" sözleriyle geri çevirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious