Deniz Baykal GAZZE için ne dedi?

Deniz Baykal GAZZE için ne dedi?.10270
  • Giriş : 06.01.2009 / 17:05:00

Deniz Baykal Gazze'ye yönelik saldırılarını değerlendirdi ve Başbakan Erdoğan'ı sert bir üslupla eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuşan CHP lideri Baykal, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal, İsrail'in Filistin'e bağlı Gazze'ye askeri harekat düzenlemesini ''insanlık açısında utanç verici'' olarak nitelendirdi. Baykal, ''Gazze'de yaşanan olaylar pek çok açıdan önem taşıyor. Bu olayların siyasetten öte insani bir tablosu vardır. Yaşanan olaylar karşısında bu tabloyu izleyen, seyreden milletler ülkeler açısından bu durum bir kez daha görülmüştür. İnsanlık tarihinin utanç verici sayfalarından birisi Gazze'de yaşanmaktadır.'' diye konuştu. Gazze'de yaşananları izah etmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyleyen Baykal, ''Günlerdir elektrik yok, gıda yok, ilaç yok; insanlar kendi kaderine terketdilmiş. Günlerce süren hava bombardımanı, sonra kara harekatı beraberinde başlıyor. Tanklarla alışveriş merkezlerinin ambulansların hedef alınması korkunç bir durum. Kadınların çocukların gençlerin hedef alınması ve 300 civarında ölüm ve binlerce yaralı korkunç bir tabloyu gözler önüne seriyor. Hangi akıl bu olayı zihninde mazur göserebilir anlamak mümkün değil. Böyle bir acıyı trajediyi yaşatmanın mazur bir açıklaması olamaz.'' şeklinde konuştu.

Bölgede barışın sağlanabilmesi için tek bir çözüm yolu olduğunu söyleyen Baykal, ''O bölgede tek bir çözüm var Filistin bağımsız bir devlet olacak. Çözümsüzlük şiddeti, şiddet çözümsüzlüğü doğuruyor.'' dedi. İsrail'in bir an evvel saldırıları durdurmasını isteyen Baykal, ''Ateşkes Filisti'in değil insalığın talebi olmuştur.'' açıklamasını yaptı.

BAŞBAKAN BİLGİLENDİRİLDİ Mİ BİLGİLENDİRİLMEDİ Mİ?
Konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı da eleştiren Baykal, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in Gazze saldırılarından önce Türkiye'yi ziyaret etmesini hatırlattı. Baykal, ''Bu olaylar olmadan Olmert Türkiye'de idi. Başbakan ile görüşmeler yaptı. Hemen sonrasında bu olaylar oldu. Şimdi aklımızda şu soru var; Başbakan Erdoğan, Olmert ile görüşürken bu konuda bilgilendirildi mi bilgilendirilmedi mi... Bu konuda BOP eş başkanına (Erdoğan'ı kasdediyor) bilgi verildi mi verilmedi mi'' şeklinde sorularını sıraladı. Baykal sözlerini şöyle sürdürdü:

''Başbakan diyor ki 'biz bize karşı bir saygısızlık olduğunu düşünüyoruz, biz görüştük sonra bu olay oldu.' Bu izlenim verilmeye çalışılıyor. Eğer bu konu görüşülmediyse bu büyük bir kaostur. Eğer bilgi vermediyse çok acı bir tablo var demektir. Eğer bilgi verdiyse Türkiye'nin müdahaleye kadar sessizce durup müdaheleden sonra devreye girmesinin izahı olamaz.''

BİR TARAFTA AL GÜLÜM VER GÜLÜM, DİĞER TARAFTA TEPKİLER

Türkiye'nin İsrail ile yaptığı askeri anlaşmalara da değinen Baykal bu konuda şunları söyledi: ''Bugünkü tabloyu söyleyeyim bugün silah alım anlaşması yapılmıştır, İsrail ile havacılık sanayi ile anlaşma yapılmıştır. Türkiye İsrail'le 1,8 milyar dolar ticaret hacmine sahiptir. Bir yandan İsrail ile al gülüm ver gülüm, bir taraftan da bu tepkiler. Eğer bunu yabancı devletler görür ve Türk dış politikasının ters işlediğinin farkına varırsa bunun sonuçları iyi olmayacaktır. Olmert'le Başbakan ne konuştuğunu açıklamalıdır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*