Deniz Baykal: Gül seçilirse saygı duyarız

Deniz Baykal: Gül seçilirse saygı duyarız .10977
  • Giriş : 26.08.2007 / 15:42:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı seçilmesi halinde saygıyla karşılayacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baykal, "Sayın Gül Cumhurbaşkanı seçilirse anayasaya, hukuka saygı duyarız.

Biz görevimizi yaptık. Seçimden sonra da Sayın Gül'e geçmişteki konuşmalarını hatırlatacağız. Atacağı her adımı düşünmelidir. Bir kriz söz konusu değildir. Ancak biz sorgulayıcı tavrımızı devam ettireceğiz." dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin'i ziyaret eden Deniz Baykal, burada basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili sorulara cevap veren Baykal, CHP'nin seçimlere katılmamasını benimsediklerini söyleyerek, bu tavırlarını AK Parti'nin uzlaşmadan uzak adayla karşılarına çıkmalarına bağladı.

"Muhalefetle herhangi bir tartışmaya girmek istemiyoruz" diyen Baykal üstü kapalı olarak MHP'yi eleştirdi. Uzlaşma zeminin oluşturulması halinde AK Partili bir adaya da 'evet' diyebileceklerini söyleyen Baykal, Başbakan Erdoğan'ın 22 Temmuz seçimlerinden sonra yaptığı açıklamaları da hatırlatarak, " Başbakan seçimlerden sonra beni arayarak ziyarette bulunacağını söyledi. Bir uzlaşma zemini hazırlanıyordu ancak bazı partilerin, 'Aday kim olursa olsun mecliste bulunacağız' şeklindeki açıklamalarının ardından, Başbakan da bu girişiminden vazgeçti."diye konuştu. Baykal MHP'nin meclise gireceği yönündeki açıklamalarının yanlış olduğunu belirterek, "Bu yanlış bir yaklaşımdı. Birinci kademede destek vereceklerini açıkladılar."dedi.

Baykal AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül'ün geçmişte yaptığı açıklamalarının dikkate alınmasını istedi. Gül'ün, "Laiklik Türk ulusal bütünlüğünü tehdit ediyor", "Laikliği değiştireceğiz" şeklinde açıklamalarının bulunduğunu ifade eden Baykal, "Cumhurbaşkanlığı için bu tutum yanlıştır. Bir gazete yazarı, bir bilim adamı bunu konuşabilir ancak Cumhurbaşkanı olcak bir kişinin böyle konuşması normal değildir. Seçimlerde meclise girmeme tavrımız doğrudur." dedi.

Baykal, Abdullah Gül'ün seçilmesi halinde saygıyla karşılayacaklarını da vurguladı. Baykal, "Sayın Gül Cumhurbaşkanı seçilirse anayasaya, hukuka saygı duyarız. Biz görevimizi yaptık. Seçimden sonra da Sayın Gül'e geçmişteki konuşmalarını hatırlatacağız. Atacağı her adımı düşünmelidir. Bir kriz söz konusu değildir. Ancak biz sorgulayıcı tavrımızı devam ettireceğiz." ifadelerini kullandı.

Bu arada, Baykal içerde açıklama yaparken, CHP İstanbul İl Başkanlığı önüne gelen bir grup Mustafa Sarıgül taraftarı Baykal'ı protesto etmek istediği bu nedenle CHP'liler ile Sarıgül taraftarları arasında arbede yaşandığı öğrenildi. Grubun, polisin uyarısı ve CHP'lilerin tepkileriyle uzaklaştığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious