Deniz Baykal hayal kırıklığına uğradı

Deniz Baykal hayal kırıklığına uğradı.16357
  • Giriş : 10.06.2009 / 01:40:00
  • Güncelleme : 10.06.2009 / 00:13:40

Baykal'ın 'sonuçları, psikolojik anlamda önemli' bulduğu ara seçimler CHP'de hayal kırıklığına yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AK Parti'yi geçerek bir sonraki genel seçimlere 'iktidar alternatifi' vurgusuyla girmeyi hedefleyen anamuhalefet, 29 Mart'ta ulaştığı yüzde 17'lik oranını bile tutturamadı. CHP, pazar günkü seçimde 7 ilçe ve 23 beldedeki oylarını yüzde 14'e düşürdü. Ara seçimde oy kaybeden bir diğer parti de MHP oldu. 29 Mart'ta 30 ilçe ve beldede yüzde 22 oy alan MHP, mini seçimde yüzde 17'de kaldı. Saadet Partisi (SP) yüzde 16'lık oy oranını korurken, oyunu kayda değer oranda artıran tek parti AK Parti oldu. İktidar partisi, 29 Mart'taki yüzde 37'lik oyunu yüzde 42'ye çıkarmayı başardı. 4 ilçe ve 8 belde olmak üzere toplam 12 bölgede seçimleri kazandı. CHP, 2'si ilçe 8'i belde 10 yerde belediye başkanlığını elde etti. MHP 1 ilçe ve 1 beldede, DP 3, DTP ve Anavatan da 1'er beldede ipi önde göğüsledi.

Toplam 76 bin seçmenin oy kullandığı seçimlerde yüzde 16 oy alan SP herhangi bir belediye başkanlığı kazanamadı. 10 bölgede seçimleri kazanan CHP ise oy oranında AK Parti, MHP ve SP'nin ardından 4. olabildi.

Bu sonuç CHP'nin ara seçim sonrası gündeme getirmeyi planladığı 'iktidar alternatifi' söylemini olumsuz etkiledi. Genel Başkan Deniz Baykal, ara seçimlerden önce kurmaylarına yaptığı değerlendirmede, "Bu seçimler kapsadığı alan ve seçmen sayısı itibarıyla çok küçük olabilir; ancak psikolojik sonuçları itibarıyla çok önemli. Bu seçimlerden birinci çıkmamız durumunda, iktidar alternatifi olduğumuzu topluma daha rahat anlatabiliriz." görüşlerini dile getirmişti. Baykal bu düşünceyle geçtiğimiz haftalarda ara seçimlerin yapılacağı birçok ilçe ve beldeyi bizzat ziyaret ederek, mini mitingler yaptı, propaganda çalışmalarına katıldı. Konuşmalarında CHP iktidarı için öncelikle ara seçimlerden birinci parti çıkmaları gerektiğinin altını çizmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*