Deniz Baykal: Irak'tan adeta terörist ihraç ediliyor

Deniz Baykal: Irak'tan adeta terörist ihraç ediliyor.11952
  • Giriş : 30.06.2007 / 09:35:00

Baykal, Irak hükümetinin terör örgütü PKK ile mücadelede üzerine düşeni yapmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Deniz Baykal, Irak hükümetinin terör örgütü PKK ile mücadelede üzerine düşeni yapmadığını belirterek, "Adeta Irak'tan terörist ihraç ediliyor" dedi.

İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen Sosyalist Enternasyonal toplantısında İngilizce konuşma yapan Baykal, BM çevrelerinin ve 'ilgili ülkelerin' PKK terörü ile mücadele konusunda üzerlerine düşenleri yapmadıklarını söyledi. Irak hükümetini terör örgütüne 'koltuk çıkmak'la suçlayan Baykal, "Adeta Irak'tan terörist ihraç ediliyor. Komşu ülkelerin hudutlarından dahi içerilere terörist yollamakta ısrar ediyor" dedi. Türkiye'nin Irak hükümeti ile terör örgütü PKK'ya karşı tutumunu değiştirmesi konusunda görüşmelerde ve çağrılarda bulunduğunu belirten Baykal, aksi takdirde tehlikenin artarak devam edeceğine vurgu yaptı. Irak hükümetinin çağrılara yanıt vermediğini söyleyen Baykal, Irak hükümetini PKK ile mücadelede işbirliğine çağırdı. Baykal, "3 bin 500 terörist her an Türkiye'ye saldırmak için fırsat kolluyor" dedi.

TALABANİ VE BARZANİ DİNLEMEDİ

Talabani ve Barzani, Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı olan Baykal'ın konuşmasına tepki göstererek salondan ayrıldı. Öte yandan, Sosyalist Enternasyonal Dönem Başkanı olan Yunan politikacı Yorgo Papandreu, ülkesindeki orman yangınlarının tehlikeli boyutlara ulaşması nedeniyle toplantıya katılmayarak ülkesine döndü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious