Deniz Baykal kayıp trilyon davasından hiç bahsetmedi

Deniz Baykal kayıp trilyon davasından hiç bahsetmedi.11154
  • Giriş : 22.04.2008 / 19:23:00
  • Güncelleme : 22.04.2008 / 19:32:52

Baykal, grup toplantısında, CHP'nin bir TV'ye yaptığı 3 milyon YTL'lik usulsüz para aktarımına dair açıklama yapamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP lideri, Zaman'ın gündeme getirdiği ve bir yıl önce Anayasa Mahkemesi'ne gönderilen 3 milyon YTL'lik usulsüz para aktarımını ortaya koyan dosya ile ilgili her hangi bir açıklama yapmamayı tercih etti.

Konuşmasında, 1 mayıs, Özelleştirme, ekonomik konular ve AKPM'nin açıklamalarına değinen Baykal'ın, Partisini zor duruma sokan ve kendisinin siyaset yasaklı hale getirebilecek bir konuya değinmemesi dikkatlerden kaçmadı.Dosya 1 aydır Başsavcı'nın önünde: Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu'nun birçok maddesine aykırılık taşıyan para aktarımı bir yıl önce Anayasa Mahkemesi ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirildi. Dosya, bir aydır da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın önünde. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yazısında Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu'nun ilgili hükümleri hatırlatılırken Başsavcı'nın konuyu değerlendirmesi istendi.Tüm hesap hareketleri belgelendi: Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen dosyada, Kanaltürk'e aktarılan 4 milyon YTL'nin tüm ayrıntıları yer alıyor. Buna göre para aktarımı İş Bankası kanalıyla CHP Genel Merkezi adına yapıldı. Yaşam Televizyon Yayın Hizmetleri Anonim Şirketi'nin Finansbank'taki hesabına EFT yoluyla gönderilen paraların miktarları farklı. Aralık 2004'te önce 500 milyar lira, ardından 2 trilyon 245 milyon lira havale edildi. 2005 yılında 685 milyar 500 milyon, 268 milyar 200 milyon ve 403 milyar 230 milyon lira olmak üzere üç ayrı ödeme daha yapıldı.Türkiye, dün Zaman'ın manşetini konuştu. Hukukçular ve siyasiler, Anayasa Mahkemesi'nin dosyanın gereğini yapmasını istedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, spekülatörlerden şikayet ettiğini belirterek, ''Spekülatörler senin etrafında, kendi adamların, kendi partililerin. Spekülatörleri himaye eden sensin'' dedi.

Baykal, TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, TBMM'nin 23 Nisan 1920'de açıldığını, bu tarihle birlikte Türk siyasetinin de değişmeye başladığını, yeni bir siyaset anlayışının, egemenlik kavramının ortaya çıktığını söyledi.

Türkiye'de egemenliğin, masa başında, müzakere masasında değil, Sakarya, Dumlupınar, Anafartalar'da işgal güçleri ve onlarla işbirliğinde olan hilafet ve saltana karşı verilen milli bağımsızlık mücadelesi sonucunda elde edildiğini bildiren Baykal, kimsenin, millete egemenliği lütfetmediğini vurguladı.

Egemenliğin, milli bağımsızlık ve laiklik anlayışlarına dayandığını dile getiren Baykal, egemenliğin işbirlikçi ve teslimiyetçi olmadığını ifade etti.

''OY ORANLARIYLA TELAFİ ETMEK MÜMKÜN DEĞİL''

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, iktidarların meşruiyetinin, anayasanın koyduğu çerçevede sağlandığını, siyasetin meşruiyetini hukuktan aldığını ifade etti.

''Demokrasilerde hiçbir iktidar, kendi meşruiyetiyle ilgili tartışmaları, anayasa ve hukuku değiştirerek ortadan kaldıramaz'' diyen Baykal, hiçbir siyasi iktidarın, kendi hukukunu yapıp, buna göre tartışmalı meşruiyet tablosunu değiştirme olanağına sahip olmadığını söyledi.

Baykal, anayasa ve hukuk zafiyetlerini, oy oranlarıyla telafi etmenin mümkün olmadığını dile getirdi.

''HAYAL KIRIKLIĞI VE ALDATMACA''

Bakanlar Kurulunun dün yapılan toplantısında 1 Mayısın ''Emek ve Dayanışma Günü'' olarak kutlanmasına ilişkin çıkan kararı da değerlendiren Baykal, bu sonucun, ''Tam bir hayal kırıklığı ve aldatmaca'' olduğunu belirtti.

Baykal, bu kararın, yeni bir anlayış talep eden sendikalara büyük haksızlık ve saygısızlık olduğunu ifade ederek, ''Emek, işçi, sendika, çalışan, barış, tatil, resmi bir kutlama programı yok'' dedi.

''SPEKÜLATÖRLERİ BULAMADIN MI?''

Ekonomideki gelişmelere de değinen Baykal, büyümenin, hızlı bir şeklide düşmeye başladığını, tarımdaki gerilemenin yüzde 7 olduğunu vurguladı. 0

Türkiye'nin, tarıma, toprağa, üretime sırtını döndüğünü savunan Baykal, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) kuşa çevrildiğini, ajanslarının, depolarının, ofislerinin kapatıldığını, toprağın da intikamını almaya başladığını ileri sürdü.

''Üretimi düşüreceksiniz, ondan sonra fiyatlar yükselince, o spekülasyon, bu spekülasyon diye nutuk atacaksınız'' diyen Baykal, şunları kaydetti:

''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, spekülatörlerden şikayet ediyor. Spekülatörler senin etrafında, çevrende, kendi adamların, kendi partililerin. TMO'nun kime ne verdiği ortada, ürün marketlerde kaça satılıyor ortada. Sen spekülatörleri halan arayıp, bulamadın mı? Her şey ayan beyan ortada. Spekülatör diye konuşuyor. Spekülatörleri himaye eden sensin, senin izlediğin politika bu noktaya getirdi. Namerde muhtaç, dışarıdan yiyeceğini tedarik eden ülke haline geldik.''

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious