Deniz Baykal Meclis'te hükümeti sert bir dille eleştirdi

Deniz Baykal Meclis'te hükümeti sert bir dille eleştirdi.9611
  • Giriş : 23.04.2008 / 15:25:00
  • Güncelleme : 23.04.2008 / 16:30:21

Meclis özel oturumu CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın ortamı geren sözlerine sahne oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

eclis Genel Kurulu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle özel oturum yapıyor. Meclis özel oturumu CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın provokatif sözlerine sahne oldu. Parti mitinginde gibi konuşan Baykal, "Siyasetin referansı din olursa kargaşa ve çatışma olur. Demokrasilerde dokunulmazlık zırhı arkasına saklanan başbakanlar bakanlar yoktur." diyerek TBMM'nin tansiyonunu yükseltti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genel Kurul salonuna milletvekillerin alkışları ile girdi. Meclis Genel Kurulu, saat 14.00'de toplandı. Genel Kurul'daki özel oturuma, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve kuvvet komutanları katılmazken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genel Kurul salonuna milletvekillerinin alkışları arasında girerek locadaki yerini aldı. Özel gündemli oturuma yabancı misyon şefleri de katıldı.

TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın açılış konuşması ile başlayan oturumda Başbakan Erdoğan konuşma yaptı.

Konuşmasında Milli Egemenlik vurgusu yapan Erdoğan, Meşruiyetin kaynağı her zaman millet oldu bundan sonra da böyle olacak dedi.

Karşılaşılacak her türlü tehdidi demokrasi ile bertaraf etmeliyiz diyen Erdoğan, Atatürk'ün icraatlarını milletin onayı ile hayata geçirdiğini hatırlattı.

Erdoğan ayrıca hukuk devletinin hakim olmasını çağdaşlığın tezahürü olarak nitelendirdi.

Erdoğan'ın ardından Kürsüye gelen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, konuşmasında tansiyonu yükselterek sözlerini şöyle sürdürdü; "Laiklik demokrasinin vazgeçilmez koşuludur. TBMM bağımsızlığın hukuka saygının simgesidir. Laiklik demokrasinin vazgeçilmez koşuludur. Yüksek yargı organlarımıza baskı yapmaya yeltenenler var. Egemenlik fetvalarla mücadele edilerek kazanıldı. Siyasetin referansı din olursa kargaşa ve çatışma olur. Demokraside iktidar olanakları ile yandaş medya satın almak yoktur. Demokrasilerde dokunulmazlık zırhı arkasına saklanan başbakanlar bakanlar yoktur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious