Deniz Baykal 'o belge'nin aslını istiyor

Deniz Baykal 'o belge'nin aslını istiyor.9867
  • Giriş : 17.06.2009 / 23:20:00

CHP lideri Baykal'a göre, Taraf'da yayınlanan belgenin aslını ortaya koymak gerekir. Velev ki o belge gerçek...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Taraf Gazetesi'nde yayınlanan belgeyle ilgili, “Konuşulması gereken, şimdi ciddi nokta bu belgenin aslının ortaya koyulmasıdır. Gecikmeden koyunuz. Bir an önce Türkiye bunun doğru olup olmadığını görsün” dedi.

CHP Genel Başkanı Baykal, BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu ve beraberindeki heyetle Parti Genel Merkezi'nde görüştü.

Baykal, Topçu'ya eski Genel başkanları Muhsin Yazıcıoğlu'nun yaşamını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili süreci dikkatle, sabırla takip ediyor olmalarının saygıyı hak eden bir davranış olduğunu ifade etti.

GÜL'E ELEŞTİRİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün mayınlı arazilerin temizlenmesine ilişkin kanunu onaylamasına ilişkin soruya Baykal, “Cumhurbaşkanı'nın bu kararı milletin beklediği karar olmamıştır” karşılığını verdi.

Baykal şöyle devam etti:

“Keşke Cumhurbaşkanı ezberi şaşırtabilseydi. Cumhurbaşkanlığı makamı her türlü siyasi duygunun, düşüncenin ötesinde memleketin milli menfaatlerini, uzun vadeli yararlarını, Anayasal, hukuki durumu dikkate alarak bir cesur karar alabilmiş olsaydı. Hepimiz bu bekleyiş içindeydik. Ben inanıyorum ki Cumhurbaşkanı böyle bir karar almış olsaydı, Türkiye'nin kendisine olan güveni, geleceğine olan inancı ve siyasete olan saygısı çok daha yüksek düzeyde olurdu. Bu olmadı. Anlaşılıyor ki siyasetin kendi kısıtlamaları, mecburiyetleri, bağımlılıkları milli menfaatlerin bu noktada bile takdir edilmesine imkan vermemiştir.”

TARAF GAZETESİNDE YAYIMLANAN BELGE

Taraf Gazetesi'nde yer alan belgeyle ilgili idari ve hukuki soruşturmaya ilişkin soruları da yanıtlayan Baykal, idari ve hukuki soruşturmanın birbirinden farklı olduğunu, hukuki soruşturmanın altında belgenin gerçek olduğu varsayımının bulunduğunu belirtti. Baykal, “Bence ilk aydınlığa kavuşturulması gereken konu, bu belgenin geçerli, itibar edilebilir bir belge olup olmadığıdır” dedi.

Konuya ilişkin resmi faaliyet sürdüren mercilerin elinde belgenin fotokopisinin olduğunun anlaşıldığını ifade eden Baykal, olayın netleşmesi için orijinal belgenin ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Baykal, poliste belgenin orijinalinin olduğunun söylendiğini ifade ederek, eğer böyle ise bu belgenin bir an önce adli sürece dahil edilmesi gerektiğini vurguladı.

Gerçeğin ortaya çıkarılmasının devlet organları arasında tartışma yaratılmaması için son derece gerekli olduğunu vurgulayan Baykal, “Yarın bu belge sahte çıkarsa, bu açılan dava ne olacak? Kime şikayet edeceğimizi bilmemiz lazım” dedi.

Belgeye ilişkin haberin yayınlanmasının ardından CHP'nin gelişmeleri değerlendirerek 3 gün sonra konuya ilişkin açıklama yaptığını hatırlatan Baykal, “Genelkurmayın bilgisi dahilinde hazırlanmış bir belge muamelesi yapanlar bugün boşlukta kalmışlardır” ifadesini kullandı.

Genelkurmay Başkanlığının bazı mensuplarınca kurum dışında böyle bir belgenin hazırlanmış olma ihtimalini de değerlendiren Baykal, bu ihtimalin gerçek olup olmadığının anlaşılması için belgenin orijinaline ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Baykal, “Belgenin orijinali lazımdır. İddia sahibi kimse, koysun belgeyi ortaya araştırılsın” diye konuştu.

Deniz Baykal, olayın açıklığa kavuşturulmasının Türkiye'nin kolay yönlendirilebilir bir toplum olmaktan çıkarılması için de büyük önem taşıdığını belirterek, “Yarı resmi bir bulaşıklık varsa onu da görelim, gereğini yapalım. Demokrasi içinde, hukuk devleti içinde yapalım” dedi.

“Yarı resmi bulaşıklık”tan ne kastettiğinin ve “Genelkurmay Başkanını istifaya davet edip etmediğinin” sorulması üzerine Baykal, Genelkurmay Başkanına yönelik “istifa etmelidir” şeklinde bir ifadesinin bulunmadığını belirtti. Baykal, şöyle devam etti:

“Bu bahsettiğiniz bağlantının kurulmasının gereği mutlaka yapılmalıdır diye düşünüyorum. Gereği nedir? Bir, gereği bu bağlantılı olan kişilerinin tümünün derhal yargıya sevk edilmesi ve hukuk süreci içinde gerekenin yapılmasıdır. İki, böyle bir bağlantının ortaya çıkması hangi yanlışlıkların sonucunda gerçekleşmiştir konusunda elbette bir değerlendirmenin kurum içinde mutlaka yapılması zorunluluğu ortaya çıkacaktır. Nerede hata yapılmıştır, niye enfekte olmuşsa... Umarım olmamıştır. İnşallah olmayacaktır, ama bir enfeksiyon vaziyeti varsa bu enfeksiyonun sorumluluğu da elbette değerlendirilmelidir. Gereği yapılmalıdır, ama söylediğiniz gibi kaba bir bağlantı ve değerlendirme benim ağzımdan yapılmamıştır. Olayı bilmiyoruz ki daha olup olmadığı belli değil.”

Baykal, gerçeklerin tüm açıklığıyla ortaya çıkması gerektiğini vurgulayarak, “Elbette bir bağlantı varsa o bağlantı sahipleri yargıda hesabını vermelidir, ama ortada bir zafiyet gözüküyorsa o zafiyetin de değerlendirilmesi kendi içinde yapılmalıdır. Hiç şüphe yok” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*