Deniz Baykal seçim açıklaması!

Deniz Baykal seçim açıklaması!.10265
  • Giriş : 31.03.2009 / 14:33:00
  • Güncelleme : 31.03.2009 / 14:52:02

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal seçimlerin sonuçları ile ilgili bir basın toplantısı yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

29 Mart seçimlerinin ardından CHP Genel Başkanı Deniz Baykal basın toplantısı düzenliyor. Seçimlerin tamamlandığını söyleyen Baykal, geride bırakılan 2 gün içerisinde net bir tablo ortaya çıktığını ifade eden Baykal, seçimlerin Türkiye'nin seçim deneyiminin oldukça ilerisinde gerçekleştiğini kaydetti. Türkiye'nin 1950'den bu yana seçimleri yaptığını ve kendisini kabul ettirdiğini ifade eden Baykal, yerel seçim olarak muhtarlıklar, ihtiyar heyeti seçimi, belediye başkanlığı seçimil, genel meclis, il genel meclisi üyeliklerinin seçimlerinin hepsinin bir arada yapıldığını kaydetti. Bazı küçük çaplı istenmeyen olayların yaşandığı hatırlatmasında bulunan Baykal, bazı itirazların yapıldığını ve bunların tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

SİYASET BUNDAN SONRA DEĞİŞİYOR
Seçimin büyük önem taşıdığını ve önemli sonuçlar ortaya koyduğunu savunan Baykal, yeni bir siyasi yapılanmanın yaşandığını kaydetti. 2002 seçimlerinin pek çok siyasi partiyi devre dışı bıraktığı hatırlatmasında bulunan Baykal, AK Parti'nin bu seçimlerin ardından önemli bir aktör olarak ortaya çıktığını söyedi. Siyasetteki bu değişmenin ardından 2004 ve 2007 seçimlerinde AK Parti'nin ağırlığını artıran bir siyasi parti olarak kendisini gösterdiğini kabul etti. 2002'de yapılan siyasi değişimin 2007 seçimleriyle bu değişimin devam ettiğini gösterdiğini söyledi. 2009 seçimlerinin bu değişimin sonunun geldiğini söyledi. 2009 seçimlerinin geleceği belirleyen bir seçim olarak ortaya çıktığınığ gördüğünü ifade eden Baykal, "2009 seçimleri öncesinde, AK Parti'nrin yükselişi devam mı edecek, stabil mi kalacak, bir plato gibi soruları soruluyordu. Bu sorulara cevap vermiştir." dedi.

BU SONUÇLARI SEÇİMLERDEN ÇIKARIYORUM
"Bunu nereden çıkarıyorum" diyen Baykal, "Bunu seçimlerden çıkarıyorum. AK Parti bu seçimlerde ilk defa ciddi oy kaybı yaşanmıştır. Bu bütün Türkiye'de vardır. Trakya'da da vardır, Van'da vardır. Karadeniz'de vardır. Bütün Türkiye'de yeni bir AK Parti değerlendirmesi vardır.

AK Parti'nin 14 milyon genel meclis üyeliğinde 14 milyon oy aldığını bunun da ciddi bir oy kaybı anlamına geldiğini söyleyen Baykal, 2007 seçimlerine göre yüzde 8'lik bir gerileme yaşadığını söyledi.

AK Parti'nin 14 milyon genel meclis üyeliğinde 14 milyon oy aldığını bunun da ciddi bir oy kaybı anlamına geldiğini söyleyen Baykal, 2007 seçimlerine göre yüzde 8'lik bir gerileme yaşadığını söyledi. AK Parti'nin 2007 seçimlerinde yüzde 46.7 oy aldığını 2009 seçimlerinde ise 38.5'e gerilediğini söyleyen Baykal, AK Parti'nin ciddi bir kırılmayla karşı karşıya olduğunu söyledi. "İster 2007 seçimlerine bakın, ister yerel bazda 2004 seçimlerine bakın AK Parti oy kaybetmiştir" diyen Baykal, muhalefetin oylarında ise ciddi bir artış yaşandığını söyledi. CHP'nin il genel meclisi temelinde değerlendirildiği zaman 5 puan arttığını söyledi. 2004 tarihinde CHP'nin yüzde 18.23 oy aldığını ifade eden Baykal, son seçimde il genel meclisinde yüzde 23.21 oy aldığını açıkladı. Bunun çok önemli olduğunu kaydeden Baykal, Belediye Başkanlığı seçimlerinde aldığı oy oranlarını da açıkladı. 2004 seçimlerinde CHP'nin belediye başkanlığı seçimlerinde yüzde 20.7 oy aldığını ifade eden Baykal, bu rakamın 2009 Belediye seçimlerinde yüzde 28.2'e yükseldiğini, 7.5 puanlık sıçraması yaşandığını ifade etti.
Muhalefetin oy oranlarında yükselmenin CHP ile sınırlı olmadığını vurgulayan Baykal, MHP, Saadet Partisi ve DTP'nin de oy artışı yaşadığını, AK Parti'nin ise ciddi bir kırılmayla karşı karşıya olduğunu ve oy kaybına uğradığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*