Deniz Baykal seçim mitinginde Erdoğan'ı eleştirdi

  • Giriş : 24.06.2007 / 08:50:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:00:46

CHP lideri, “Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimini yüzüne gözüne bulaştırdı” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin ilk seçim mitingini Hatay'da Uğur Mumcu Meydanı'nda gerçekleştirdi. Baykal, cumhurbaşkanlığı seçim süreci ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yüklendi.

Biz, anayasamızın öngördüğü Atatürk'ün koltuğuna yakışan şerefli, namuslu, dürüst, anayasamıza inanan saygıdeğer bir insanı Cumhurbaşkanı yapmak için meclise geldik” diyen Baykal, “Uzlaşmadan Cumhurbaşkanı seçilmez. Cumhurbaşkanı uzlaşmayla seçilir, bunu onlara öğrettik. Cumhurbaşkanını tek taraflı istedikleri gibi seçemeyeceklerini gördüler. Elbet böyle olacak. Seçilecek olan kimse AK Parti'nin grup başkanı değil 70 milyonunun cumhurbaşkanı. Kendisi seçilmek istedi beceremedi, arkadaşını seçtirmek istedi beceremedi, kızdı 'Anayasayı değiştireceğim' dedi beceremedi. Şimdi diyor ki meydanlarda, 'bana 367'nin üzerinde milletvekili verin, yoksa kriz çıkar'. Milleti tehdit ederek oy toplamaya çalışıyor. Sayın Erdoğan sen bu milleti anlamamışsın. Bu millet böyle kuru tehditlere pabuç bırakmaz. Kuru tehditlerle oy atmaz. Bu millet şerefli, oyunu doğru bildiği yere atar” dedi.
Erdoğan'ın hedefinde CHP ve GP vardı

Erdoğan'ın Türkiye tarihinde 360 oyu olduğu halde Cumhurbaşkanı seçememiş bir partinin genel başkanı olarak tarihe geçtiğini söyleyen Baykal, “Başarısızlığınla, beceriksizliğinle geçtin. Cumhurbaşkanlığı seçimini yüzüne gözüne bulaştırdın. Neymiş kriz çıkarırmış, hadi canım sende. Sen kim kriz kim. O krizin altında ilk sen kalırsın sen” diye konuştu.

Baykal, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçiminde tökezlediğini ve bir daha ayağa kalkamadığını savunarak, “Hala yatıyor cumhurbaşkanlığı, kalkıyor cumhurbaşkanlığı. Erdoğan'da cumhurbaşkanlığı sendromu var. Kimyası, dengesi bozuldu, dönüyor dolaşıyor gidiyor oraya, kurtul oradan beceremedin, ne dolaşıyorsun orada, çekil oradan” ifadelerini kullandı.

CHP lideri, Başbakan'ın yuhalanması üzerine kalabalığı, “Sakın ha AK Parti mitinglerini örnek almayın. Milletçe hepimiz çok üzülüyoruz. Ben AK Parti mitinglerinde cumhurbaşkanımıza 'yuh' çekildiğini görmekten utanç duyuyorum” sözleriyle uyardı.

Deniz Baykal, mitingde son dönemde artan terör saldırılarına da dikkat çekti. Türkiye'de ve ülkenin çevresinde yaşanan sıkıntıları bildiklerini vurgulayan Baykal, “Türkiye için tezgahlanan oyunları biliyoruz. Türkiye terör yüzünden, 35 günde 49 evladını kaybetti. Türkiye'miz, vatanın bütünlüğü için en değerli evlatlarını şehit vermeye mecbur ediliyor. Terörün nereden kaynaklandığını, arkasında kimlerin var olduğunu biliyoruz. Terörü, Türkiye'de uygulamak isteyenlerin amaçlarını biliyoruz. Başarılı olurlarsa, terörün sadece şehitleri değil, anaları, babaları çocukları tehdit edeceğini de biliyoruz. Buna karşı inançla direnerek, teröre Türkiye'yi boyun eğdirmeyecek yeni anlayışa ihtiyaç var” yorumunu yaptı.

'TERÖR IRAK'A YERLEŞTİ'

Deniz Baykal, terörün 1980'de Suriye'ye yerleştiğini ve 1999'da terörün Suriye'den çıkarılmasının sağlandığını ifade ederek, Suriye'den çıkan terörün Irak'a yerleştiğini ve karargahının Irak'ta olduğunu anlattı.

CHP lideri, “Ancak bunu yönetenlere anlatamadık, ama anlatacağız. Türkiye önümüzdeki seçimde, kendisine yönelik terör uygulayan bütün ülkelere karşı, siyasi partileriyle, iktidarıyla, muhalefetiyle ve ordusuyla herkesi hizaya getirmenin yolunu mutlaka bulacaktır. Onlar Türkiye'yi bölecek, parçalayacak haritayı İmralı'da yapmışlar, onu uygulamaya çalışıyorlar. Meydanı boş bırakırsanız, Türkiye'nin hiçbir yerinde huzur içinde yaşamazsınız. Bu oyunları ta 1920'lerde geri çevirip püskürttük. 2000'li yıllarda buna boyun eğecek değiliz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious