Deniz Baykal: Size de gelir inşallah

Deniz Baykal: Size de gelir inşallah.12855
  • Giriş : 20.03.2009 / 22:16:00

Partisince Tekirdağ'da düzenlenen mitingde konuşan Baykal, Ak Parti'yi iktidarı süresince aldığı borçla vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Baykal, partisince, Tekirdağ'daki Cengiz Topel Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, hükümetin Türkiye'nin çok kalkındığını söylediğini belirterek, ''Kalkındık mı? zenginleştik mi? Tekirdağ'a gelmedi mi? Bu zenginlik herhalde Avrupa'dan gelemiyor. Avrupa'dan gelse zenginlik herhalde Tekirdağ'a uğrayacak. Herhalde doğudan gelecek o zenginlik. Bekleyin, size de gelir inşallah'' ifadelerini kullandı.

Hükümetin, Cumhuriyet tarihinin en büyük borç yapmış hükümeti olduğunu savunan Baykal, şöyle devam etti:

''Bu hükümet, Cumhuriyet tarihinde 2002'ye kadar, gelmiş geçmiş hükümetlerin tümünden daha fazla borç yapmış olan hükümettir. Yani Cumhuriyet tarihi boyunca 85 yılda Atatürk, İnönü'den, Celal Bayar'a, Menderes'e, oradan Süleyman Demirel'e, Turgut Özal'a, Erbakan'a, aradakilere hepsine bakınız, gelmiş geçmiş bütün hükümetlerin Türkiye'de ortak borçları 220 milyar dolardır.

Sonra bunlar geldi 2002'de ve 7 yılda Cumhuriyet tarihinde 85 yılda bütün hükümetlerin yaptığından daha fazla borcu yaptılar. Borç kimin borcu? Milletin, sizin borcunuz. O borç yapıldı. Yani, bunlar bir yandan para içinde yüzdüler onu söylemek istiyorum. Vatandaş sıkıntıda. Çiftçi, emekli, esnaf ama bunlar para içinde yüzdüler. Ne Atatürk bu kadar para kullandı, ne İnönü, Adnan Menderes, Celal Bayar, Süleyman Demirel, Turgut Özal, hiç birisi bu kadar para kullanmadı. Milletin sırtından borç alarak kullandılar.''

Deniz Baykal, Türkiye'de AK Parti iktidarına kadar olan dönemdeki tüm hükümetlerin 220 milyar dolar borç bıraktığını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye kurulduğu zaman, ne yolu, ne şosesi, ne limanı, demir yolu, iğnesi, ipliği, şekeri, demir çeliği, makinesi, üniversitesi hiç bir şeyi yok. Çıplak Türkiye. Sadece içindeki vatanseverlikle, işgale karşı mücadele etmiş, düşmanı Anadolu'dan atmış, duruyor Türkiye. O Türkiye'yi aldılar.

Bunlar gibi bir kuruş borç kullanmadılar. Bu memlekette, demir yolları, barajlar, santraller yaptılar, Etibankları, Sümerbankları kurdular, Atatürk Barajını, Keban Barajını, Seydişehir'de alüminyum yaptılar, Karabük'te, İskenderun'da, Ereğli'de demir çelik yaptılar, lokomotif fabrikaları yaptılar. Türkiye'de aklınıza ne gelirse, şeker fabrikası, dokuma fabrikası, Tüpraşlar, tekstil, otomotiv fabrikası yaptılar. Borç 220 milyar dolar. Peki bu arkadaşlar, 7 yılda 280 milyar dolar ek borç yaptılar. Cumhuriyet tarihinin tümünden fazla borç yaptılar. Peki ne yaptılar? Çiftçinin mi yüzünü güldürdüler, emeklinin mi yüzünü güldürdüler, gençlere yeni iş yeri mi açtılar, yeni demir çelik fabrikaları mı kurdular. Ne yaptılar? Eldekini, avuçtakini sattılar, satarken de (Allah razı olsun yapandan) diye bir teşekkür bile etmediler, üstelik onlara taş taş üstünde koymadılar (ne yaptılar bunlar) diye. Vicdanlarını susturup en ağır hakaretleri yaptılar. Öyle değil mi?''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*