Deniz Baykal: "Tayyip Erdoğan AB'den şefaat diliyor"

Deniz Baykal:
  • Giriş : 20.04.2008 / 05:01:00
  • Güncelleme : 20.04.2008 / 05:04:35

CHP lideri Baykal Başbakan Erdoğan'a sert sözlerle yüklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Erdoğan'ın yargıyı etkisiz kılma adına yabancı ülkelerden şefaat dilendiğini savundu.

Kamer Genç' yönelik saldırıyı utanç verici olarak nitelerken, Erdoğan'ın şiddeti meşru gösterdiğini ileri sürdü.

Baykal Cem Vakfı ile Çankaya Belediyesi'nin işbirliğiyle Çankaya'da Cemevi Kültür Merkezi inşaatının temeli törenle atıldı. Meclis'te yaşanan gerginliğin ''küçümsenecek bir olay olmadığını'' ifade eden Baykal, sözlerine şöyle devam etti:

SALDIRI MAZUR GÖRÜLMÜŞTÜR

Herkesin bu olaydan derin bir üzüntü duyması, mahcubiyet ifade etmesi, ilgililerden özür dilemesi, bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için tedbir düşünmesi gerekirken, Başbakan çıkıp, bu olaydan daha vahim olarak 'AKP milletvekillerinin yaptığı şiddet uygulaması yoktur. Şiddet uygulamasını Kamer Genç yapmaktadır' demiştir. Gerçeklerden kopmuş, doğru söyleme mecburiyetini kendisi için geçerli saymayan bir anlayış, ancak böyle bir değerlendirme yapabilir. Ve ne yazık ki bu yapılmıştır. Saldırı mazur görülmüştür, şiddet meşrulaştırılmıştır. Şiddet uygulayanlar inkar edilmiştir, söz söyleyerek, demokratik hakkını kullananlar şiddet kullanma ithamının hedefi yapılmıştır. Akıl tutulmuştur, mantık tutulmuştur, vicdan tutulmuştur.

Başbakan'ın zihniyetinin, eline fırsat geçtiği zaman kimsenin düşüncesine, özgürlüğüne hak tanıma mecburiyetini yok sayarak; kafasındakini herkese gerekirse şiddetle dayatmayı içine sindirebilecek bir anlayışta olduğunu, bu anlayışın tohumlarının Başbakan'ın o sözlerinin içinde gizli olduğunu üzüntüyle gördüm.

ERDOĞAN YABANCI ÜLKELERDEN ŞEFAAT DİLİYOR

Sen demokrasi diyeceksin, demokrasi adına hukuku inkar edeceksin... Demokrasi adına Anayasa'yı ihlal edeceksin, demokrasi adına yargıyı etkisiz kılmaya çalışacaksın; kendi yargını etkisiz kılabilmek için gidip yabancı ülkelerden şefaat isteyeceksin, ondan sonra bütün bunları demokrasi adına yaparken, demokratik hakkını kullanan bir milletvekiline karşı saldırıyı mazur görecek değerlendirmeler

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious