Deniz Baykal TSK'ya sert yanıt verdi!

Deniz Baykal TSK'ya sert yanıt verdi!.18133
  • Giriş : 17.10.2007 / 20:37:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Yüksek Seçim Kurulu'nun aldığı karara tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Yüksek seçim Kurulu'nun (YSK) referandum tarihinde değişiklik olmaması yönündeki kararını, ''hukuk skandalı'' olarak değerlendirdi.

Baykal, Tezkerenin TBMM Genel Kurulundaki oylamasının ardından, kuliste gazetecilerle sohbet etti.

YSK'nın kararına ilişkin bir soruyu yanıtlarken Baykal, ''Bu şartlar altında yapılacak referandum, tartışma götürmez şekilde bir hukuk skandalıdır. Gümrüklerde oy kullanma başlamış... Bu skandaldır. Bu kararın 6'ya 5 ile alınması da bunu yansıtıyor'' dedi.

Baykal, bu konu kesinlik kazanmadan önce referanduma yönelik propaganda konuşmalarının yapıldığını anımsatarak, bir ''hukuk garabeti'' yaşandığını, ancak dün akşam kanunun onaylandığını söyledi.

-''SABAHIN ŞERRİ, GECENİN HAYRINDAN EVLADIR''-

''Çankaya'da gece yarısı ışıklar yakılarak kanunun imzalandığını'' ifade eden Baykal, ''Çankaya'nın görevi; önüne gelen Meclis tasarrufunu, en sağlam konular da olsa, konunun uzmanı, güvenilir kişilerin süzgecinden geçirmesi, sükunetle değerlendirmektir. Hele konu, Cumhurbaşkanının kendisiyle ilgili bir tasarrufsa, daha dikkatli olunması gerekir. 'Sabanın şerri, gecenin hayrından evladır, bu işin sabahı da var' denmesi gerekmez mi?'' diye konuştu.

Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, referandumun ertelenmeyeceğini söylediğini, ancak ertelemenin kaçınılmaz olduğunu belirtti.
Konunun, yargıya gidip gitmeyeceğinin sorulması üzerine Baykal, ''Bütün namuslu hukukçular harıl harıl çalışacaktır. Arkadaşlar bakacak'' dedi.

-''OY ORANI YÜKSEK OLSAYDI...''-

Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ise YSK'nın kararının doğru olduğunu kaydederek, vatandaşları, 21 Ekimdeki referandumda oy kullanmaya çağırdı.

Gümrüklerde oy kullananların farklı bir metne oy verdiğinin anımsatılması üzerine Kuzu, ''Oy oranı yüksek olsa, o zaman düşünmek gerekirdi'' dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, ''Hayırda hayır var'' sözüne ilişkin ise Kuzu, ''1961'de Demokrat Partililer bunu söylediğinde eleştiriyorlardı'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious