Deniz Baykal ve Tansu Çiller'in başı fena dertte

Deniz Baykal ve Tansu Çiller'in başı fena dertte.13188
  • Giriş : 09.07.2008 / 10:07:00

Kayıp trilyon davasında Erbakan'a, imzası olmadığı halde, "Haberi vardır" gerekçesiyle siyasi yasak getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aynı gerekçe, CHP ve DYP'ye uygulanırsa...

Anayasa Mahkemesi'nin CHP'nin 1998, 2004, 2005 ve 2006 yıllarına ve DYP'nin ise 2001'deki hesapları hakkındaki mali denetimi sonrası usulsüz harcamalar olduğunu tespit etti. Bu kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bugün Gazetesi'nin haberine göre Resmi Gazete'de yayımlanan bu kararlarla birlikte Kapatılan Refah Partisi'nin Eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan'a siyaset yasağı ve hapis cezası getiren davayı yeniden gündeme taşındı. Erbakan, "Bilgim yok" demesine rağmen, "Genel Başkan'dan habersiz bu işler yapılmaz" denilerek siyasi yasaktan kurtulamamıştı. Şimdi aynı tehlike, parti hesaplarında trilyonluk usulsüzlükler tespit edilen CHP lideri Deniz Baykal ve DYP'nin eski Genel Başkanı Tansu Çiller'i bekliyor.

Belgede tahrifat yapılmış

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin hesap incelemesinde, tahrifat yoluyla gider gösterilen miktarına el konulmasına ve sorumlular hakkında suç duyurusuna karar verdi. Mahkeminin mali denetim sonucu CHP'nin usulsüz harcamaları tek tek Resmi Gazete'de yayımlandı. CHP, siyasi partiler yasasına aykırı olarak yapıldığı tespit edilen, 980 bin 527 YTL'yi Hazine'ye ödeyecek.

Halk TV'ye 237 bin YTL

İncelemede, Yenikan Medya Pazarlama A.Ş. (Habertürk) ile CHP arasında 22 Kasım 2003'te 2004 yerel seçimlerine yönelik sözleşme imzalandığı, 31 Mart 2004'e kadar devam eden sözleşme karşılığı olarak 265 bin 500 YTL'nin Habertürk'e ödendiği belirtildi. Habertürk peşin aldığı 265 bin 500 YTL karşılığı toplam 214 bin 500 YTL tutarında fatura düzenlendiğini, kalan 51 bin YTL'nin ise faturalandırılmadığı belirlendi.

Mahkemesi heyeti, sözleşmeye aykırı yapılan bu ödemenin Hazine'ye irat kaydedilmesine oy çokluğu ile karar verdi. Bu kararda, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, üyeler Fulya Kantarcıoğlu, Mehmet Erten ve Necmi Özler'in karşı oyu dikkat çekti. Anayasa Mahkemesi'nin denetimleri sonucu ortaya çıkan usulsüz ödemeler, şu şekilde sıralandı:

Sav'ın gezileri partiden

Önder Sav, Cevdet Selvi, Kemal Kılıçdaroğlu ve Şahin Mengü'nün de aralarında bulunduğu partililer adına düzenlenmiş 4 bin 918 seyahat harcamalarının parti adına yapıldığını gösteren bilgi ve belge bulunamadı. nBaykal'ın dış ilişkiler danışmanı Petek Gürbüz'ün ablası Binnaz Gürbüz adına kayıtlı ve toplam tutarı 2 bin 398 YTL 30 YKr olan cep telefonu faturalarının partiye ödettirildiği tespit edildi.

Sevigen avansı ödemedi

İncelemede, 10 Aralık 2004'te CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen'e 12 bin YTL avans verildiği, ancak kapatılmadığı tespit edildi. nBaykal'ın İletişim Koordinatörü Baki Özilhan'a 2004 yılı içinde 26 bin 923 YTL belgesiz ödeme yapıldığı tespit edildi.

Yüksek Mahkeme, parti tüzel kişiliği ile bağdaşmayan 2 bin 45 YTL'lik ödeme de tespit etti. Bu ödemeler arasında eski genel sayman Mahmut Yıldız'ın Trilye Restaurant'taki 269 YTL yemek faturası ile Boyner'den 220 YTL tutarında 5 adet şemsiye ve BıM'den 8 YTL tutarında bir adet uyku tulumu harcaması bulunuyor. nParti görevlilerinin yurt dışı seyahatleri sırasında 538 YTL 15 YKr bahşiş ödemesini gider yazdığı kaydedildi.

ERBAKAN’IN DA İMZASI YOKTU

Refah Partisi davasında, Erbakan'ın imzasının bulunmamasına rağmen başta Erbakan olmak üzere parti yöneticileri hakkında dava açılmış, dava sonucunda siyasi yasak kararı çıkmıştı. Ancak RP'de hukuki süreç biraz farklı işledi. RP kapatıldıktan sonra Maliye Bakanlığı'nın raporu üzerine dönemin Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.

Savaş'ın suç duyurusu üzerine RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan başta olmak üzere parti yöneticileri hakkında "kayıp trilyon" davası açılmıştı. Bu davada Anayasa Mahkemesi süreci işletilmemişti. Necmettin Erbakan'a hem hapis cezası hem de siyasi yasak getirildi.

261 BİN YTL’LiK USULSÜZLÜK YAPILDI

CHP'den sonra Doğru Yol Partisi'nin (DYP) de mali usulsüzlüğü Resmi Gazete'de yayınlandı. Anayasa Mahkemesi tarafından yürütülen mali denetimde Tansu Çiller'in Genel Başkan olduğu 2001 yılında 261 bin 591 YTL'lik usulsüz harcama tespit edildi. Buna göre, 261 bin 591 YTL'nin Hazine'ye gelir olarak kaydedilmesine karar verildi. Mahkeme, partide şoför olarak çalışan kişilerin karıştıkları trafik kazaları ile ilgili açılan tazminat davalarında partinin davalı olarak gösterilmesinde ve tazminatların parti tarafından ödenmesinde de bir uygunsuzluk olmadığına hükmetti.

DYP'nin 2001 yılı kesin hesabında gösterilen 5 milyon 904 bin YTL gelire karşın 526 bin YTL borcu bulunduğunu ve 5 milyon 705 bin YTL de gider gösterdiğini belirterek, bunlarda bir usulsüzlük tespit edilmediği belirtildi. Ulaşım giderleri partiye Anayasa Mahkemesi yaptığı incelemede, partililerin seyahat giderlerine ilişkin belgelerin parti adına düzenlendiğini ancak bazı otobüs ve uçak biletlerinin kişiler adına fatura edildiğine dikkat çekerek, bu faturaların parti adına yapılmış harcama olarak kabul edilmeyeceğine de karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*