Deniz Baykal yine Erdoğan'a yüklendi

Deniz Baykal yine Erdoğan'a yüklendi.9867
  • Giriş : 09.09.2008 / 15:13:00

Baykal, Konak Belediyesince yaptırılan Yenişehir pazar yerinin açılışını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Açılışta konuşan Baykal, 86 yıl önce İzmir'in büyük acılar ve ızdıraplar yaşadığını, bu ızdıraplara 9 Eylülde son verildiğini belirterek, ''Bu topraklarda kendi inancımız ve kültürümüzle, bağımsız yaşama hakkımızı bütün dünyaya 9 Eylülde tescil ettirdik'' dedi.

9 Eylülün ayrıca CHP'nin kuruluş yıl dönümü olduğunu ve partinin 85 yıl önce kurulduğunu hatırlatan Baykal, CHP'nin Türkiye Cumhuriyeti'nin temel taşlarını yerine koyan ve bağımsızlığın güvencesi olan bir parti olduğunu dile getirdi.

Baykal, İzmir ile CHP'nin kaderinin paralel örüldüğünü ifade ederek, ''İzmir'den güç alıyoruz, İzmir de CHP'ye, Türkiye'ye sahip çıkıyor'' diye konuştu.

Yenişehir pazar yerinde esnafın daha sağlıklı, daha medeni ortamda hizmet edeceğini kaydeden Baykal, esnafın yüzünün gülmesinin ekonomik kalkınmanın ön şartı olduğunu söyledi.

Baykal, sıkıntılı günlere son verileceğini, insanların ürettiğinden, sattığından, aldığından mutlu olacağını belirterek, şöyle devam etti:

''Bugün maalesef üretici ürettiğinden, satıcı sattığından, alıcı aldığından memnun değil. Bu sistem üreticiye, satıcıya, tüketiciye hizmet eden bir sistem değil. İktidara sırtını dayayarak bin bir türlü yolsuzluk yapanlara yarayan bir düzen. Bu, ahlaklı, dürüst, inançlı bir düzen değildir. Bu düzende hırsızlar, yolsuzluk yapanlar mutludur. Bunu değiştireceğiz. O zaman burada 'Domatesi en ucuza nasıl alırım' diye dolanan emekli kardeşimin yüzü gülecek. ''

-''DEVLET DÜZENİ KAPALI KAPILAR ARDINDA DÖNMEYECEK''-

Pazar yerinin açılışına katılan bazı vatandaşların ''Şaban Dişli gibilerinden kurtar bizi'' diye seslenmeleri üzerine Baykal, şunları söyledi:

''Arkası gelecek. Tepeden tırnağa hepsi elden geçirilecek. Devlet düzeni kapalı kapılar ardında, pazarlıklarla, karanlık tezgahlarla dönmeyecek. Her şey milletin gözü önünde, dürüst, ahlaklı, şeffaf olacak. İhale konuşuluyor, Başbakan 'Hayır, ben onu Çalık grubuna vereceğim' diyor. İhaleye girmek isteyen bir başkasına 'Olmaz' diyor. Bu ne biçim iştir? Başbakanlar, yabancı devlet adamlarıyla tezgah kurup damadının başında bulunduğu şirkete devletin imkanını avanta gibi verme imkanına sahip midir?''

Deniz Baykal, konuşmasının ardından, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile pazar yerinin açılışını gerçekleştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*