Deniz Baykal'a CHP milletvekilleri de isyan bayrağı açtı

Deniz Baykal'a CHP milletvekilleri de isyan bayrağı açtı.10357
  • Giriş : 28.09.2007 / 22:44:00

CHP Lideri Deniz Baykal'a milletvekilleri de isyan bayrağı açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a rakip çıkmaya hazırlanan, CHP Samsun Milletvekili Prof Haluk Koç, geçen yasama döneminde hem en fazla oyu alarak hem de hep ilk turda Grup Başkanvekili seçilen bir isim oldu. Koç’un bu dönemde de yeni gelen milletvekillerinden de destek bulabileceği belirtiliyor.

Koç’un, CHP’deki diğer muhalefet gruplarının aksine ağırlıklı olarak milletvekillerine dayanan bir aday olması durumunda, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı zorlayabileceği yorumları yapılıyor. Koç’un, bu desteği vurgulamak amacıyla genel başkan adaylığını açıklayacağı basın toplantısını milletvekilleriyle birlikte yapması bekleniyor.

2005 yılındaki olağanüstü kurultaydan bu yana CHP içinde adı potansiyel genel başkan adayı olarak geçen Koç, genelde CHP Milletvekillerinin desteğini alan bir isim oldu. Koç, 2004 yılındaki Grup Başkanvekilliği için 160 milletvekilinin katıldığı seçimde 131 oy alarak seçilmişti. Koç daha sonraki seçimlerde de hep ilk turda yüksek oy alarak seçilen aday oldu.
CHP Milletvekillerinin bir bölümünün yenilenmesine rağmen, ilk kez bu dönem Meclise giren milletvekilleri arasında da Koç’un destek bulabileceği belirtiliyor.

“BAYKAL ONURSAL BAŞKAN OLSUN”

Yeni seçilen milletvekillerinden CHP Aydın Milletvekili Fatih Atay, Haluk Koç’u desteklediğini söyledi. Atay, şu görüşleri dile getirdi:

“Haluk Koç’u destekliyorum. Deniz Bey, CHP’yi iktidara taşıma konusunda kendisine bugüne kadar verilen rolün gereğini yerine getiremedi. Deniz Beyin bunu görerek yatay geçiş yapması, partide onursal genel başkan olarak Haluk Beye destek vermesi daha doğru olur.

Deniz Beye yakışan da budur. Kurultayda Deniz Bey kazanırsa, CHP’nin kazanacağı bir şey yok. Deniz Beye haksızlık belki ama gerçek bu. Bu görevler demokratik bir şekilde değişebilmeli, hele sosyal demokrat bir partide. Haluk Beyin CHP’ye heyecan katacağını, ivme kazandıracağını düşünüyorum.”

“GENEL BAŞKAN BEKLENENİ HALA YAPMADI”

Yeni seçilen CHP Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz, şu anda kesin bir kararı olmadığını ancak beklediği gelişmelerin olmaması durumunda Deniz Baykal dışında bir adayı destekleyebileceğini söyledi. Ağyüz, şunları söyledi:

“22 Temmuz seçimi CHP’de büyük sıkıntıya yol açtı. Örgütler demoralize. Genel Başkan’dan ve Genel Merkezden yapıcı yeni bir açılım bekleniyor. Ama bu açılım şu ana kadar olmadı. Bu,. yeni söylem, yeni kadrolaşma şeklinde olabilirdi.

Ayağı yere basmayan Sarıgül muhalefetine olumlu bakmıyorum. Partinin kanayan bir yarası var. Kurultay bu açıdan çok önemli bir dönemeç. Yerel seçimlerde bu yarayı tedavi etmemiz gerekiyor. Genel Başkan’dan ve Genel Merkezden bu açılımı görmezsem,Sarıgül dışında ayağı yere basan bir başka hareketi destekleyebilirim.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious