'Deniz Baykal'a inat oy kullandım'

'Deniz Baykal'a inat oy kullandım'.18133
  • Giriş : 21.10.2007 / 10:45:00

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa değişikliği paketinin halk oylaması Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'ndeki illerde başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplam 32 ilde saat 07.00'de başlayan oy verme işlemine vatandaşların ilgisi genel seçimlere göre çok az.

Türkiye'de 42 milyon 629 bin 733 seçmen, 134 bin 700 sandıkta oy kullanmaya başladı. Oy verme işlemi Doğu'daki Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde saat 07.00'de başladı.

Vatandaşların rahat ve huzurlu bir ortamda oy kullanabilmeleri için emniyet, güvenlik tedbirlerini artırdı. Akşam saat 16.00'da sona erecek oy verme işlemine vatandaşların ilgisi oldukça az. Genel seçimlerde sabahın ilk ışıklarıyla birlikte sandıklara koşan Diyarbakırlılar, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa Değişikliği paketinin halk oylamasına ilgi göstermiyor.

Oy verme işleminin yapıldığı birçok okulda görevliler, yaklaşık iki saattir vatandaşların gelip oy kullanmasını bekliyor. Genel seçimlerde bu saatlerde oy verme işleminin neredeyse yarısının bittiğine dikkat çeken sandık görevlileri, "Vatandaşlarımızın ilgisi çok az. İnsanlar oylamanın ne kadar önemli olduğunu bilmiyorlar. Umarız bu kadar milli servet çöpe gitmez." diye konuşuyor.

"BAYKAL'A İNAT OY KULLANDIM"

Oy kullanmanın önemli olduğunu vurgulayan kimi vatandaşlar ise, oy kullanmanın başladığı saatlerde sandık başına gitti. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın "Sandık başına gitmeyin." yönündeki isteğine karşı çıkan vatandaşlar, cumhurbaşkanını halkın seçmesi yönünde oy kullandı. "Normalde oy kullanmayacaktım." diyen bir vatandaş da, "Deniz Baykal sandık başına gitmeyin dedi. Ben de ona inat gelip oyumu kullandım. Cumhurbaşkanını halk seçsin." dedi.

Oy kullanan vatandaşların çoğunluğu da, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi için oy kullandı. Halk oylamasında, beyaz renk üzerine 'Evet', kahverengi üzerinde 'Hayır' ibareleri bulunan iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulası kullanılıyor.

Halkoyuna sunulacak 5678 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, cumhurbaşkanının 5 yıllığına ve bir kişinin iki kez seçilebilmesini, milletvekili seçimlerinin 5 yıl yerine 4 yılda bir yapılmasını ve TBMM toplantı yeter sayısının 184 olmasını öngörüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious