Deniz Baykal'dan, Erdoğan'a GAP için sert tepki

Deniz Baykal'dan, Erdoğan'a GAP için sert tepki.15065
  • Giriş : 27.05.2008 / 16:49:00

Deniz Baykal, AK Parti döneminde GAP'a yapılan yatırımların azaldığını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AK Parti döneminde GAP'a yapılan yatırımların azaldığını savunarak, ''Türkiye, bu iktidarla birlikte GAP işini rafa kaldırmıştır. Bu acı bir gerçektir'' dedi.

Baykal. CHP TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomide sıkıntıların arttığını, ekonomiye sahip çıkılması gerektiğini belirterek, ''Bu gidiş, iyiye gidiş değil. Bu tablo iyi bir tablo değil. Kontrol altına alınmalıdır'' diye konuştu.

Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün gazetecilere, ''AKP'nin kapatma davası ekonomiyi olumsuz etkiliyor, bir an önce bu dava sonuçlansın'' diye şikayetlerini ifade ettiğini anımsatarak, ''Burada doğru tespite ihtiyaç var'' dedi.

Türkiye'nin uluslararası ilişkilerinde olumsuz bir gelişmenin başladığını, bunun doğru olduğunu anlatan Baykal, ''Ancak bu gelişmenin AKP'nin kapatılma davasıyla doğrudan ilişkilendirilmesinin haklı olmadığını'' söyledi.

Erdoğan'ın, dava dolayısıyla sermaye girişinin azaldığını söylediğini ifade eden Baykal, ''Acaba öyle mi? Acaba kapatma davasından dolayı mı azalmış?'' diye sorarak, davanın, 14 Mart 2008 tarihinde açıldığını anımsattı.

Baykal, 2007 yılının Ocak ayındaki doğrudan sermaye girişi miktarının 5.9 milyar dolar olduğunu, bunun 2008'in Ocak ayında 960 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, 2007'nin Şubat ayında 1.3 milyar dolar olan sermaye girişinin, 2008 yılının Şubat ayında 470 milyon dolara düştüğünü kaydetti. Baykal, 2007'nin Mart ayında 921 milyon dolar olan doğrudan yabancı sermaye girişinin, 2008'in Mart ayında 2 milyar 131 milyon dolara çıktığını ifade ederek, dava açıldıktan sonra artış olduğunu söyledi. Toplam doğrudan sermaye girişinin ise 8.1 milyar dolardan, 3.5 milyar dolara düştüğünü anlatan Baykal, ''Bu ekonominin yanlış yönetildiğini, ocak ayının başından itibaren ekonomik göstergelerin zaten gerilemeye başladığını, gidişatın zaten alarm verdiğini ortaya koyan bir tablodur'' dedi.

Uluslararası gayrimenkul satışlarından sağlanan gelirlerde de ocak ayında yüzde 22, şubatta yüzde 15, martta yüzde 10.7'lik bir azalma olduğunun görüldüğünü bildiren Baykal, ''Kapatma davasından bağımsız olarak, Türkiye'ye yabancı sermaye girişi, ocak ayının başından itibaren çok ciddi şekilde azalmaya başlamıştır. Bunun nedenleri ekonominin yanlış, kötü, olumsuz yönetilmesidir. Bu yansımaya başlamıştır'' diye konuştu.

''GAP, YÜREK MESELESİ''

Baykal, bir süreden beri iktidarın dikkatini GAP'a çekmeye çalıştığını, hemen hemen her hafta bu konuya değindiğini, bu gayretlerinin olumlu bir yaklaşım yarattığı memnuniyetle gördüğünü dile getirerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün GAP'la ilgili açıklamalar yaptığını anımsattı. Baykal, ''Bundan çok büyük memnuniyet duyduğumu söylemeliyim'' dedi.

''GAP meselesi, bir yürek meselesidir'' diyen Baykal, GAP'ın çok uzun süre kenara itilmiş, unutulmuş temel bir konu olduğunu söyledi. Bu projenin, ekonomik, sosyal, siyasal açıdan ne kadar önemli olduğunu vurguluyor olmalarının, toplumda bir sahiplenme yarattığını bildiren Baykal, ''GAP meselesini de Türkiye'nin çözmesini mutlaka güvence altına alacağız'' diye konuştu.

CHP lideri Baykal, GAP'ın enerji ve tarımsal niteliği ağır basan, ancak eğitim, sağlık, kentleşme gibi çok boyutlu bir proje olduğunu ifade etti. Baykal, projeye büyük heyecanla başlandığını ve bugün belli noktaya geldiğini belirterek, Fırat Nehri üzerindeki barajların tamamlandığı, Dicle Nehri üzerindeki barajların ise tamamlanmadığını söyledi.

''YAPILACAK OLAN, DEVEYE KULAK TAKMAK''

Fırat ve Dicle'deki barajlar sisteminden, bölgedeki 1 milyon 700 bin hektarlık arazinin sulanabileceğini, bu sulama projelerinin henüz tamamlanmadığına dikkati çeken Baykal, sulama projelerin bir an önce tamamlanması gerektiğine işaret etti. Baykal, şöyle konuştu:

''Bu sulama projelerinin, derhal ihale edilmesi lazım. Bu, Türkiye'nin yapamayacağı bir iş değil. Barajı kurmuşuz, barajda suyu toplamışız, topladığımız suyu ovaya indireceğiz. Boru döşeyeceğiz, sulama hattı çekeceğiz. En sıradan iş. Türkiye, bunu biran önce yapmalıdır. Ve bunun fiyatı da öyle atla deve kadar değildir. Deveyi zaten almışız, bir kulağını alamamışız. Yapılacak olan, deveye kulak takmaktır.''

Sulama projelerinin 2-3 milyar doların yeterli olacağını anlatan Baykal, ''Türkiye, bu iktidarla birlikte GAP işini rafa kaldırmıştır. Bu acı bir gerçektir. Bugün Sayın Başbakanı, GAP bölgesinde görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Onun oraya gitmesini sağlamak için her türlü çabayı sergiledik. Bugün o sonucu gördüğüm için sevinç ve mutluluk duyuyorum'' diye konuştu.
TEŞVİK VE YATIRIMLAR AZALDI

Baykal, 2002 yılında Güneydoğu Anadolu'ya verilen teşviklerin bütçenin yüzde 1.2'si kadar pay taşıdığını, bunun 2007 yılında yüzde 0.6'ya düştüğünü; GSYİH içindeki payının da yüzde 0.4'den 2007'de yüzde 0.1'e düştüğünü iddia etti. Baykal, AK Parti döneminde Güneydoğu Anadolu'ya verilen teşvik oranının bütçe içinde yarıya, GSYİH içinde de dörtebire düştüğünü ileri sürdü.

GAP'a yapılan yatırımların 2005 yılından itibaren düştüğünü anlatan Baykal, 2004 yılı fiyatlarıyla GAP'a yapılan yatırımların miktarlarını verdi. Baykal, GAP'a, 1998 yılında 1.3 katrilyon lira, 1999 yılında 1 katrilyon lira, 2000 yılında 1.5 katrilyon lira, 2001 yılında 689 trilyon lira, 2002 yılında 849 trilyon lira, 2003 yılında 815 trilyon lira, 2004 yılında 818 trilyon lira, 2005 yılında 20 trilyon lira, 2006 yılında 25 trilyon lira, 2007 yılında 24 trilyon lira yatırım yapıldığını söyledi.

Baykal, ''Olay budur. GAP'a, Türkiye 1998 yılında 1.3 katrilyon harcarken, AKP'nin son 3 yılında 20-25 trilyon harcar noktaya inilmişse, bu GAP'taki gecikmenin nereden kaynaklandığını çok açık şekilde belirtiyor'' dedi.

Baykal, kuraklık dolayısıyla sıkıntı çeken çiftçilere, devletin yardım elini acilen uzatmasını istedi.

''FINDIK ÜRETİCİSİNE İHANET EDİLMİŞTİR''

Fındık fiyatlarına ilişkin değerlendirmede de bulunan Baykal, fındığın pek çok çıkarın çatıştığı, siyasetin bulaştığı bir konu olduğunu ileri sürdü.

Baykal, fındık alımı konusunda yetkili kurum olarak ilan edildikten sonra TMO'nun 2006 yılında ''2 yıl boyunca aldığımız bu ürünü satmayacağız'' diye alım yaptığını ifade etti. Baykal, stokun piyasaya çıkarılmayacağının bilinmesinin fiyatın sağlıklı oluşmasını sağladığını, ancak TMO'nun şimdi elindeki fındığı satışa çıkaracağını ilan ettiğini belirtti. Fındığın bir kez daha siyasete alet edildiğini savunan Baykal, ''Fındık üreticisine ihanet edilmiştir. TMO'nun bu kararıyla fındık üreticisi arkasından hançerlenmiştir'' dedi.

Deniz Baykal, Cannes Film Festivali'nde ''Üç Maymun'' filmiyle en iyi yönetmen ödülünü alan Nuri Bilge Ceylan'ı da kutladı. Ceylan'ın, ödülünü aldıktan sonra söylediği ''Bu ödülü tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkeme adıyorum'' sözlerinin sevindirici olduğunu bildiren Baykal, ''Hepimizin içindeki bir şeyleri yansıttı'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious