Deniz Baykal'dan çarpıcı açıklamalar

Deniz Baykal'dan çarpıcı açıklamalar.9867
  • Giriş : 03.01.2009 / 00:30:00
  • Güncelleme : 02.01.2009 / 23:58:50

CNNTürk'te "Ankara Kulisi" programına katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal çarpıcı açıklamalar yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CNNTürk'te Fikret Bila ve Murat Yetkin'in hazırlayıp sunduğu "Ankara Kulisi" programına katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal çarpıcı açıklamalar yaptı.

Baykal CHP Genel Merkezi'nde bulunan dinleme cihazıyla ilgili olarak araştırmaların parti tarafından yürütüldüğünü belirterek "Bunu söylemekten büyük üzüntü duyuyorum ama Polis teşkilatına güvenimiz kaybolmuştur." diye konuştu.

İşte Baykal'dan 2009'un ilk mesajları...

Siyasette karşı partinin mutfağını izlemek merakı daima ortaya çıkar. ABD'de Watergate otelinde yapılan dinleme de böyle bir merakın ürünüdür. Bunu "AKP yaptırdı" demek istemem, peşin bir suçlama yapamak istemem. <

Türkiye'de çok tehlikeli bir hegemonya tesis etme programı uygulanıyor. Bu hedeflerden birisi üniversitelerdi, üniversiteler düşürüldü. Cumhurbaşkanlığı düşürüldü. Cumhurbaşkanı neden iktidar partisinden? Biz bunları daha önce söyledik. Üniversiteleri kim kontrolüne alacak? Anayasa Mahkemesi tarafından "Laikliğe karşı odak haline geldiği" tespit edilen iktidar partisi...

Faşizme giden yol da hep hukuka uygun şekilde gidilmiştir. Bir hegemonya tesis etme çabası var. Hep yetkili merciler kullanılır. Yetkili mercilere muhalefet eden merciler de etkisizleştirilir. Anayasal kurumlar arasındaki denge kayboldu.

Türkiye'nin anayasasını terörün desteklediği talepleri doğrultusunda değiştirilmesi planlanıyor.

KÜRTÇE TELEVİZYON YAYINI

Devletin bir kurumunun etnik bir çabaya hizmet etmesi çok yanlıştır, bizim devlet olarak anlayışımıza da terstir. Herkes kendi dilinde yayın yapabilir ama RTÜK vardır, düzenler. Herkes yayın yapabilir özel kişiler olarak. Ama devletin parası bir kısım vatandaşlarımızın etnik değerleri doğrultusunda harcanmamalıdır. Bizim için devlet, etnik kör olmalıdır. Bu giderek her etnik kesim için devleti güç duruma sokar. "Bize de Çerkezce yayın yap" derler, "Bize de Gürcüce yayın yap" derler. Devletin işi etnik kimlikleri temsil etmek değildir. Bırakacaksınız temel hak ve özgürlüker çerçevesinde herkes istediği yayını yapsın.

"AKP YÜZDE 47'NİN ÜZERİNE ÇIKMALI"

AKP 2004'te oylarını yüzde 34'ten yüzde 42'ye çıkardı. İktidar yerel seçimlerde daha şanslıdır. Bu anlayış vardır bizim siyaset bilimimizin bir tespitidir. 2007'de bir seçim yapıldı ne aldı yüzde 47 şimdi bir seçim yapılacak normal olanı bunun daha yukarı çıkarılmasıdır.

Bu Deniz Feneri, yolsuzluklar netleşmemişken, AKP'nin oyu bazı anketlerde yüzde 50'lere çıkıyordu. Beklenmesi gereken budur ama bu olmaz onun da altında bir oy çıkarsa bu AKP'nin siyasi zemin kaybettiği anlamına gelir ve AKP'nin bir gözden geçirme yapması gerektiğine işaret eder.

MELİH GÖKÇEK'İN ADAYLIĞI

Ankara'daki adaylık tartışması çok ilgi çekti bunun sebebi şu; Ankara'nın başarılı olacağına inanan bir başkan var 3 dönem başkanlık yapmış. AKP'nin üst çevreleriyle yakın ilişkisi var. Ama şu anki belediye başkanı bir türlü telaffuz edilemedi. Görev başında olan başkan var ilan edilebirdi. İstanbul'da ilan edildi Ankara'da ilan edilemedi.

Bu AKP'nin de orada bir sıkıntıda olduğunu gösteriyor. Nasıl oldu nasıl ilan edildi? Öyle anlaşılıyor ki Başbakan, Melih Gökçek'i aday göstermek istemedi ama zorunda kaldı. Ankara halkı bunu değerlendirecektir. Bu kararı alırken AKP yönetimi neyi düşündü. "Nasıl olsa kaybedeceğiz en azından Melih Gökçek'le kaybedelim" diye mi düşündü? Kayba oynayan bir karar mıdır bu, bilemem...

İZMİR ADAYINI AÇIKLADI

İstanbul'da kamuoyu basın pekçok isim telaffuz ediyor. Ben de bunu zevkle izliyorum. Sayın Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklamalar olağanüstü etki yarattı ve bize "Onu aday gösterin" diyorlar. İl başkanımız Gürsel Tekin İstanbul'da toplumumuzun çok dikkatini çekti. Takdir yaratan ilgi ile izlenen bir kişi oldu. Bunları not ediyoruz kenara koyuyoruz. Hiçbir parti organında bu konuyu net şekilde ele almış değiliz. İzliyoruz şu anda. İzmir'de ise adayımız Aziz Kocaoğlu olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*