Deniz Baykal'dan Geometri dersleri

Deniz Baykal'dan Geometri dersleri.11464
  • Giriş : 02.12.2008 / 14:18:00

Baykal, Başbakan'ın 'kriz teğet geçti' açıklamasını eleştirirken Baykal, 'Geometrisi zayıftı galiba' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan'ın 'kriz teğet geçti' açıklamasını eleştirirken Baykal, 'Geometrisi zayıftı galiba' dedi. Açıklamalarının satır başları...

Son dönemde ihracat rakamları yüzde 22,3 düştü.

Ankara'da doğal gaza daha dün bir zam yapıldı. Bekleyin indirilecek dendi. Yine zam yapıldı. Türkiye2001 yılının işsizlik düzeyinden daha yüksek bir işsizlikle karşı karşıya.

Hükümetin tavrını ele aldığımızda önce yok dedi donra teğet geçecek dedi. Sonra inişe geçti dedi. Bütün bunları söyledikten sonra Türkiye'ye büyük gelişmeler oldu. Türkiye'nin her yerinde şirketler kapatılıyor. Denizlide 22 fabrika kapandı. Elektrik tüketimi 3'te 1'e düştü. Bunlar önemli bunlar Türkiye'yi ayakta tutan iller.

Birçok firma işçi çıkardı. 15 bin kadar işçinin işten çıkarıldığı açıklandı. Bankalar arabadan alanlara sığamaz hale gelmişlerdir.

Bu manzara ile ilgili başbakan krizi saklamaya çalıştı. Kanun çıkardı dışarıdan gelsin diye. Ne geldiğini bilmiyoruz. Bankaları suçladı. İş adamlarını suçladı. Başbakan onu bunu suçluyor ama sakın yanılmayın başbakan siyaset yapıyor. Kendisini savunuyor. Sorumluluğu kendi üzerinden atmaya çalışıyor

Başbakan global kriz diyor. Türkiye'de ekonominin yıllarca götürülüşü ile ortaya çıkmış olan bugün kendini gösteren bir sıkıntı var. Türkiye 2002'den bu tarafa sürekli büyüme trendi düşen ülkeler içerisinde. 2008 için büyümenin daha düşük olacağı biliniyor. 2009 yüzde 2'nin altında bir büyüme bekleniyor Bugün Moody's bir açıklama yaptı. Anlaşma olmazsa Türkiye resesyona girer.

Bu hükümet görevi aldığı zaman Türkiye'nin cari açığı yoktu. Fazla veriyordu. Ama şimdi cari açık konusunda 50 milyar noktasına gelindi. Cari açıkta bu hükümetin icratıdır.

Eğer kalkınma hızı senin elindeyse ve o kalkınmayı gerçekleştirmezsen namertsin! Türkiye'ninkalkınma düzeyini çok yüksek düzeyde tutması mümkün de IMF engelliyormuş gibi...

Gerçekten çok acı bir tablo yaşanmaktadır. Bir an önce bu kon u çözülmelidir.

Teğet geçti teğet geçti diyor.Başbakan dedim ki acaba Başbakanın geometri konusunda bir eksikliği mi var?

Bir acı tablo da Türkiye'de bankacılık sisteminin içerisinde bulunduğu durum. Krizden hemen önce dağıtılan kredilerin ne kadar yanlış ne kadar sorumsuz olduğu ortaya çıkmıştır. Yalnızca 2 banka bir TV ve gazete için 750 milyon dolar vermiştir. Kimbilir o kredi KOBi'lere verilse nasıl daha faydalı olurdu. Ekonomiyi dikkatle izliyoruz izlemeye de devam edeceğiz. Hükümetin bu durumu bir an önce düzelmesini bekliyoruz.

Diğer bir konu da kütüklerle ilgili açıklamadır. 6 milyon civarında bir seçmen bir yılda ortaya çıkmıştır. 1 yıl önce görünmeyen seçmen şimdi oy kullanacak. bunu bir tarafa koyuyoruz. Türkiye'de seçim güvenliği en önemli konu olmuştur. Çünkü her şey gelip oraya bağlanır. Kütüklerin hazırlanmasının yargı sorumluluğu anayasa'da düzenlenmiştir. YSK'da bunu uygular. Ama bu son zamana kadar... Yeni çıkarılan adrese dayalı nüfus sistemi hükümetin düzenlediği kütükleri geçerli kılmış ve bu YSk'nın denetimini zorlaştırmıştır. Bu durum Anayasa bakımından şaibelidir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*