Deniz Baykal'dan kapatma iddianamesine alkış

Deniz Baykal'dan kapatma iddianamesine alkış.10709
  • Giriş : 18.03.2008 / 09:54:00
  • Güncelleme : 18.03.2008 / 09:52:48

Baykal, sessizliğini bozdu: Çok objektif, sorumluluk sınırları içinde bir iddianame

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tepkiler haklılığını ortaya koyuyor

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, parti kapatmaya karşı olduğunu söyledi ama AKP'ye açılan davanın iddianamesini övdü.

CHP lideri Baykal, AKP'ye açılan kapatma davası karşısındaki suskunluğu dün akşam bozdu. Star Anahaber'de Uğur Dündar'ın konuğu olan Baykal, özetle şu değerlendirmeleri yaptı:

Neden sustum?: Ben doğal olanın benim tavrım olduğu, yani hukukun işleyişi karşısında siyasetçilerinin derhal bir başsavcıya bir iddianeme hazırladı diye, bunu siyaset zeminine çekmeleri çok yanlıştır. Yani bu yanlışa bir katkı yapmak istemedim. Sükunetle, önce iddianame ortaya çıksın. Ama bir telaş, heyecan içerisinde bir siyasi çekişme konusu haline getirme, bir hukuki belgenin dönüştürülmesi yargıya göstermeniz gerken saygının gereği değildir.

Üzüntü duydum: Hiçbir şekilde, siyasi partini kapatılmasından memnuniyet duymak mümkün değildir. Ben, AKP'nin kapatılması talebini ciddi bir iddianameyle ve önemli deliller ortaya konularak, resmi sürecin içine çekilmiş olduğunu gördüğümde gerçekten derin bir üzüntü duydum. Türkiye'de böyle bir noktaya gelinmiş olması, iktidardaki bir partinin, yüzde 46'nın üzerinde oy almış bir partinin kapatılmasının hukuki gerekçelerinin oluştuğunun ortaya çıkması, hiç kuşku yok hepimiz için demokrasinin tökezlemesi anlamına gelir.

Damdan düşen anlar: Demokrasi bakımından kaygı verici bir durumla karşı karşıya olduğumuz açıktır. Kaldi ki, ben bu deneyi yaşamış bir insanım; partisi kapanmış bir insanım. Üstelik de böyle yargılamasıyla, hukuk süreçleri sonucunda, haklı ve ciddi önemli iddalar ortaya atılarak değil, beş generalin kararıyla. Bu acıyı yaşadık. Sadece kapatılması değil, yasak taşımak zorunda kaldım. Ne demek olduğunu bilirim.
Görevlerini yapıyorlar: Bu tamamen hukukçuların, savcıların kendi çalışmalarının onları getirdiği noktada, Anayasa'nın onlara verdiği görevin gereği, yapmak zorunda oldukları bir işi yapıyorlar. Bir yerden talimat alarak ortaya çıkan durum değildir.

İddianme objektif: İddaname hukuki bir iddanamedir. Siyasi amaçlı bir husumet duygusuyla hazırlanmış, duygusal reaksiyonları yansıtan bir iddianame değildir; çok objektif, fevkalade hukuki, sorumluluk sınırları içinde hazırlanmış bir iddianamedir.
Tepkiler: Çok daha soğukkanlı, daha olgun, Anayasa'ya, Anayasa'nın görevlendirdiği kurumlara, yargıya çok daha saygılı bir üslupla tavır takınılabilirdi. Bu söylediğiniz yaklaşımı segileyen insanların iç dünyasının, anlayışlarının, demokrasi karşısındaki düşüncelerinin, yargı karşısındaki düşüncelerinin, yargı karşısındaki duygularının yansımasıdır. Bu aslında, iddianamenin haklılığını ortaya koyan bir tavırdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious