Deniz Baykal'ın AK Parti'den kurtulma yolu

Deniz Baykal'ın AK Parti'den kurtulma yolu.13188
  • Giriş : 14.08.2008 / 01:11:00
  • Güncelleme : 14.08.2008 / 00:31:17

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Baykal başkanlığında toplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Edinilen bilgiye göre, gündemdeki konuların ele alındığı toplantıda Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davaya ilişkin kararı da değerlendirildi.

Baykal, Anayasa Mahkemesi'nin kararını ''önümüzdeki dönemi belirleyecek bir karar'' olarak nitelendirerek, AK Parti'nin özeleştiri yapmasının gerekli olduğunu vurguladı.

Kararın, ''AK Parti'nin laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğunu'' ortaya koyduğunu ifade eden Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kararın ardından yaptığı açıklamayı eleştirerek, ''olaydan gerekli dersin çıkarılmadığının görüldüğünü'' savundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen'in hazırladığı ''Gençleri Koruma Kanunu Teklifi Taslağı''na da değinen Baykal, taslak ve yeni anayasa çalışmaları konusunda ''geri adım atıldığını'', bunun AK Parti'nin kararın ardından ''bir ölçüde ihtiyatlı yaklaşım içine girdiğini gösterdiğini'' ileri sürdü. Baykal, bu durumun yerel seçimlere kadar süreceğini düşündüğünü de ifade etti.

Anayasa Mahkemesi kararından ders çıkarıldığının göstergesi olarak ''kabine değişikliğine gidilmesi ve kadrolaşma konusunda frene basılmasını'' beklediklerini kaydeden Baykal ancak bunların gerçekleşmediğini söyledi.

Baykal, ''Laiklik karşıtı eylemlerin odağı bir partiden kurtulmanın yolu milletin karar almasıdır, milletin AK Parti anlayışına ders vermesidir. Bu konuda çözüm milletin karar almasıdır'' dedi.

-ERGENEKON DAVASI-

Baykal, toplantıda Ergenekon davasına ilişkin değerlendirmelerde de bulunarak, ''Ergenekon işi iflas etmiştir. Hiçbir ciddiyeti kalmamıştır. Bu davadan ne bir arınma, ne bir demokrasi çıkar'' diye konuştu.

Toplantıda Kafkaslardaki gelişmeler da ele alındı. Baykal, Türkiye'nin bu konuda dikkatli bir politika izlemesi gerektiğini, ancak henüz bu yönde bir tavır sergilenmediğini savundu.

Toplantıda, yerel seçimlere yönelik çalışmalar da değerlendirilerek, bu kapsamda, genel başkan yardımcılarının başkanlık edeceği komisyonlar oluşturuldu, hazırlanan yeni parti programı taslağının MYK'da tartışmaya açılması kararlaştırıldı. Bu yıl içinde tüzük ve program kurultayının yapılması da gündeme geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*