Deniz Baykal'ın yol haritası!

Deniz Baykal'ın yol haritası!.9867
  • Giriş : 12.07.2008 / 19:47:00
  • Güncelleme : 12.07.2008 / 18:58:43

CHP lideri Baykal'ın yurt gezileri rotası, yerel seçimlere dair ipuçlarını ortaya koyuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 22 Temmuz seçimlerinden bu yana gerçekleştirdiği geziler, CHP'nin seçim stratejisini de ele veriyor. CHP liderinin, en fazla ziyaret ettiği illerin başında İzmir geliyor. Başbakan Erdoğan'ın yerel seçimlerde istediği büyükşehir belediyelerinin arasında yer alan İzmir, CHP'nin "solun kalesi" olarak adlandırdığı sembolik illerin başında geliyor.

Büyükşehir yönetimi halen CHP'nin elinde bulunuyor ancak 22 Temmuz seçimlerinde AK Parti ile arasındaki yaklaşık 4 puanlık oy farkı CHP'yi korkutuyor. Baykal, 22 Temmuz'dan bu yana 31 Ağustos ve 8 Eylül 2007 ile 5 Mart, 12 Nisan, 5 Mayıs, 9-11 Temmuz 2008 tarihleri arasında İzmir'e gitti. İzmir programlarının içeriği ise, fuar, çeşitli açılış ve törenlerden oluşuyor.

İSKİ skandalının ardından sosyal demokratların, milli görüş çizgisindeki partilere kaptırdığı İstanbul da Baykal'ın en fazla ziyaret ettiği iller arasında yer alıyor. Erdoğan'ın İzmir hedefi gibi, Baykal'ın da İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni kazanmak yerel seçim stratejisinin temelini oluşturuyor. CHP İstanbul İl Başkanlığı'na Gürsel Tekin'in getirilmesinin ardından İstanbul İl örgütünde kıpırdanma yaşansa da AK Parti, iddiasını sürdürüyor.

Baykal'ın gezilerinde dikkat çeken, memleketi Antalya'nın içinde bulunduğu Akdeniz şeridi ile Trakya ve Marmara'ya düzenlendiği geziler. İç Anadolu, Baykal'ın gezi listesinde ihmal edilen bölgelerden. Güneydoğu ve Doğu Anadolu, Baykal'ın gezi listesinde neredeyse bulunmuyor.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*