Deniz Feneri Bosnalıları sevindirdi

  • Giriş : 09.09.2007 / 15:31:00

Türkiye'de yaptığı faaliyetlerle takdir toplayan Deniz Feneri Derneği, bu kez Bosnalıları sevindirdi. Deniz Feneri Derneği, kışlada eğitim yapmaya çalışan Cemal Biyediç Üniversitesi'ne bir fakülte binası kazandırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Deniz Feneri Derneği, başkent Saraybosna'nın güneyinde Mostar'da bulunan Cemal Biyediç Üniversitesi'ne yeni bir fakülte binası kazandırdı. 150'ye yakın kişinin katıldığı açılışa Deniz Feneri Derneği Başkanı Engin Yılmaz, Prof. Dr. Sabahattin Zaim, Rektör Prof. Dr. Fuad Catoviç, Dekan Doç. Dr. Salko Pezo, Başkonsolos Turgut Kural ve TİKA Başkan Yardımcısı Musa Kulaklıkaya'nın yanı sıra pek çok davetli de yer aldı.

Rektör Catoviç, Deniz Feneri Başkanı Yılmaz ve Prof. Dr. Zaim'in kurdeleyi kesmesi ardından Mostarlı öğrenciler küçük bir konser verdi. Konserin ardından açılış konuşmaları yapıldı.

İlk konuşmayı yapan Deniz Feneri Derneği Başkanı Yılmaz, "Çok gururlu ve heyecanlıyım çünkü kardeşler buluştu." dedi. Türkiye'deki yardım faaliyetleri sırasında fakirliği yenecek şeyin ilim ve eğitim olduğunu gördüklerini belirten Yılmaz, son 2 yıldır eğitim binaları yapmaya ağırlık verdiklerini söyledi. Açe ve Pakistan'da bu yönde adımlar attıklarını söyleyen Yılmaz, 2006'da Mostar'a yaptıkları bir kültür gezisinde üniversitesinin yaşadığı durumu görmeleri ile adım attıklarını belirtti. Başkan Yılmaz, 8 ayda Eğitim Fakültesi'nin binasını yenilediklerini söyledi.

Cemal Biyediç Üniversitesi Eğitim Fakültesi 10 branşta eğitim verecek ve yılda toplam 3 bin öğrenci üniversiteden faydalanacak. Yeni bina, 500 bin Euro'ya mal oldu.

Deniz Feneri Derneği Başkanı Yılmaz'ın ardından konuşan Prof. Dr. Zaim, "Tarihi bir anı yaşamak için buradayız." şeklinde konuştu. Dekan, eğitim için binaların önemli olduğunu belirterek, "Milletim ve öğrencilerim adına, başarılı olacağımıza söz veriyorum." dedi. Rektör konuşmasında Türkçe olarak, "Türk milletine teşekkür ederim." dedi. Türkiye'nin Mostar Başkonsolosu Turgut Kural, bina ile iki dost ülke arasındaki ilişkinin sadece devletler seviyesinde değil halklar arasında olduğunun da kanıtlandığını kaydetti.

Konuşmaların ardından Rektör, Deniz Feneri Derneği Başkanı Yılmaz ve Başkonsolos Kural'a teşekkür ve takdir belgesi verdi. Merasimin ardından yetkililerin fakülte binasını gezmesi ile program sona erdi.

CEMAL BİYEDİÇ KİMDİR?

Biyediç, 12 Nisan 1917'de Mostar'da doğdu. Üniversiteyi Belgrad'da okuyan Biyediç, 2. Dünya Savaşı'nın ardından Bosna Hersek İçişleri Bakan Yardımcısı oldu. Biyediç, Sosyalist Yugoslavya döneminde Bosna Hersek hükümetlerinde bakan, Başbakan ve Meclis Başkanlığı görevlerinde bulundu. Biyediç, 1971 yılında Sosyalist Federal Yugoslavya'nın Başbakanı oldu. Biyediç, 18 Ocak 1977 yılındaki bir uçak kazasında eşi Raziye ile birlikte hayatını kaybetti.

CEMAL BİYEDİÇ ÜNİVERSİTESİ

Üniversitesinin 12 bin öğrencisi var. 8 fakülte ile eğitim veren üniversitede Hırvat ve Sırp öğrenciler de var. Üniversitesinin YÖK ile anlaşması bulunuyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious