Deniz Feneri'nde Baykal'ın U dönüşü!

Deniz Feneri'nde Baykal'ın U dönüşü!.10265
  • Giriş : 15.05.2009 / 02:00:00
  • Güncelleme : 15.05.2009 / 00:10:03

Deniz Feneri'nin tazminat davasındaki CHP'nin karşı dilekçesinde tam bir U dönüşü söz konusu...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından, ''Almanya'daki Deniz Feneri e.V. Derneği ile ilgili iddiaları kullanarak'', tüzel kişiliklerine saldırıda bulundukları iddiasıyla CHP ile Genel Başkanı Deniz Baykal aleyhine açılan 1 milyon TL'lik manevi tazminat davasının görülmesine başlandı.

Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya, derneğin avukatı Mehmet Yalçınkaya ile CHP ve Baykal'ın avukatı Ahmet Çörtoğlu katıldı.

Avukat Çörtoğlu, duruşmada dava dilekçesine karşı hazırladıkları dilekçeyi mahkemeye sundu.

Dilekçede, Baykal ve diğer CHP yöneticilerinin, kamu yararı çerçevesinde, Deniz Feneri e.V. hakkında Almanya'da açılan davanın iddianamesi, dosya içindeki resmi belgeler ve kesinleşen gerekçeli mahkeme kararına dayanarak açıklamalarda bulundukları ifade edildi.

''Deniz Feneri e.V. ile ilgili sözlerin, Türkiye'deki Deniz Feneri Derneği için söylenmiş gibi aktarılmasının dayanaksız olduğu'' kaydedilen dilekçede, şu değerlendirmelere yer verildi:

''Davacı, Almanya Deniz Feneri e.V. için söylenen sözleri, açıklanan görüşleri, kamuoyunu aydınlatma amaçlı verilen bilgileri tamamıyla kendisine söylenmiş gibi üzerine almakta ve kendisini Almanya Deniz Fenerinin yerine koyarak, onunla özdeşleşerek cevap vermektedir.

Almanya'daki Deniz Feneri e.V, davacı dernekle eş zamanlı kurulmuş ve 1999'da faaliyete geçmiştir. Tüm tanıtımlar ve reklamları Türkiye'deki Deniz Feneri gibi Kanal 7'den yayınlanmış, ortak reklam spotları kullanılmıştır. Dahası, logosu ve ismi Türkiye'deki Deniz Feneri ile aynıdır. Türkiye'deki dernek, isim hakkıyla ilgili Almanya'daki derneğe karşı hiçbir işlem yapmamıştır. Vatandaşların kafasında kargaşa varsa bu isim ve markayla ilgili bir sorundur.''

Almanya'daki dernek için söylenen sözlerin, Türkiye'deki Deniz Fenerini çağrıştırmasından Baykal ve CHP'nin sorumlu olamayacağı ifade edilen dilekçede, Almanya'daki dava sonucunda, ''mahkeme tarafından asıl suçluların ve arka plandakilerin Türkiye'de olduğu, yardım için toplanan paraların Türkiye'ye aktarıldığının tespit edilmesi üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca da soruşturma başlatıldığı'' kaydedildi.

Almanya'da açılan davada yer alan belgeler ve gerekçeli karardan alıntılar da yapılan dilekçede, Almanya'daki Deniz Feneri e.V. dava dosyası, gerekçeli kararı, iddianamesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması ve Alman basınında davaya ilişkin olarak çıkan haberler delil olarak bildirildi.

Yargıç Hüseyin Ünaldı, duruşmada taraf avukatlarına, davalı ve davacıların Türkiye çapında bilindiklerine dikkati çekerek, sosyal ve ekonomik durumları için müzekkere yazılıp yazılmaması konusundaki beyanlarını sordu.

Derneğin avukatı Yalçınkaya, talep edilen manevi tazminat tutarının yüksek olduğunu belirterek, müzekkerenin yazılmasını istedi ve ''Bu şekilde mal varlıkları da ortaya çıkar'' dedi.

Bunun üzerine CHP ve Baykal'ın avukatı Çörtoğlu, Yalçınkaya'ya, ''Bu miktarı alacağınızı mı zannediyorsunuz?'' ifadesini kullandı.

Tarafların sosyal ve ekonomik durumlarının araştırılması için müzekkere yazılması, Deniz Feneri Derneği avukatlarına son dilekçeye karşı beyanda bulunmaları için süre verilmesi kararlaştırılan duruşma ertelendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*