Deniz Feneri'nde önemli gelişme!

Deniz Feneri'nde önemli gelişme!.6121
  • Giriş : 20.05.2009 / 23:29:00

Başsavcılık Cuma gününe kadar açıklama yapacak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açıklamada, Almanya'dan yeni belgeler istenebileceği ancak şu ana kadar istenen pek çok belgenin Almanya'dan gönderilmediği belirtildi.

BAKAN ERGİN'DEN DENİZ FENERİ AÇIKLAMASI

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Deniz Feneri e.V. davasıyla ilgili olarak Frankfurt Bölge Mahkemesi Savcılığından, 16 zanlı hakkında yürütülen soruşturma kapsamında 24 Nisan 2009'da adli yardım talebi geldiğini belirterek, “Evrak, Alman makamlarınca düzenlendikten tam 3 ay sonra bakanlığımıza teslim edildi. Diğer dosyada da Alman makamlarının bu evrakı Türkiye'ye ulaştırması 4 ayı almıştır. Adalet Bakanlığında evrakın giriş ve çıkışı arasında 1 ile 4 gün arasında zaman harcaması var. Bunun ötesinde bakanlıkta hiçbir aksaklık, gecikme söz konusu olmadı” dedi.

Ergin, TBMM Genel Kurulunda sözlü soru önergelerini yanıtladı.

Deniz Feneri e. V. dava dosyasına ilişkin soruyu yanıtlarken Ergin, Türkiye ile Almanya arasında cezai konularda adli yardımlaşmaya ilişkin taleplerin, ceza işlerinde karşılıklı adli yardım Avrupa sözleşmesi hükümlerince yerine getirildiğini söyledi. Ergin, bu talepleri iletmede Adalet Bakanlığının, merkezi makam olarak belirlendiğini anımsatarak, sözleşme çerçevesindeki adli yardım taleplerinin, Türkiye ile Almanya arasında 1974 tarihli protokol gereğince, iki ülkenin dış temsilcilikleri aracılığıyla diğer ülkelere iletildiğini anlattı.

Söz konusu dava ile ilgili olarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu ve Frankfurt Bölge Mahkemesi Savcılığının, Adalet Bakanlığından adli yardım talebi olduğuna işaret eden Ergin, sözlerine şöyle devam etti:

“Bunlardan birincisi; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, başsavcılıkça Alman makamlarımından bilgi, belge teminine yönelik olarak düzenlenen adli yardım evrakı, Almanca tercümeleriyle 25 Eylül 2008'de bakanlığımıza ulaştı. 26 Eylülde ise Alman yetkili makamlarına iletilmek üzere, Frankfurt Başkonsolosluğumuza gönderildi. Dışişleri Bakanlığı ve Frankfurt Başkonsolosluğumuza iletilen 20 Ekim ve 30 Ekim 2008 tarihli iki ayrı yazımızla da Almanya yetkili makamları nezdinde girişimde bulunularak, adli yardım talebine ilişkin cevapların, çabuklaştırılması ve sonucundan bilgi verilmesi talep edildi.

Dışişleri Bakanlığından alınan 18 Aralık 2008 tarihli yazıyla, Federal Adalet Dairesinden alınan 5 Aralık 2008 tarihli yazıya atfen, Frankfurt Savcılığınca adli yardım yoluyla talep edilen bilgi, belgelerin ceza davası sonucunda verilen karar hariç olmak üzere, 1 aylık süre zarfında ibraz edilebileceği ifade edildiği belirtildi. Alman yetkili makamlarından istenilen evrak, Dışişleri Bakanlığının 24 Şubat 2009 tarihli yazısının ekinde bakanlığımıza ulaştı, aynı gün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına kurye ile teslim edildi.”

“4 AYI BULDU”

Adalet Bakanı Ergin, daha önce benzer şekilde talep edilen adli yardım evrakıyla ilgili cevapların 5-6 aydan önce bakanlığa ulaşmadığını, bazı durumlarda bu sürenin 1 yıla çıktığını bildirdi. Ergin, Adalet Bakanlığına ulaşan evrakın işleminin ivedilikle yapıldığını, bilgi ve belge temini talebine ilişkin evrakın, Alman makamlarınca ikmal edilerek, Berlin Büyükelçiliğine ulaştırılmasının 4 ayı bulduğunu vurguladı.

Ergin, “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının adli yardım talebine cevaben alınan evrakın tercüme ettirilmesi, soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının görev ve yetkisi dahilinde bulunuyor” dedi.

Frankfurt Bölge Mahkemesi Savcılığınca 16 zanlı hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, Adalet Bakanlığından 24 Nisan 2009'da adli yardım talebinde bulunulduğunu bildiren Ergin, şunları kaydetti:

“Alman makamlarının sorumluluğunda olan adli yardım evrakının düzenleme tarihi 20 Ocak 2009, Almanya Ankara Büyükelçiliğinin üst yazısının tarihi 21 Nisan 2009, evrakın Alman büyükelçiliğince bakanlığımıza elden teslim edilme tarihi ise 24 Nisan 2009'dur. Evrak Alman makamlarınca düzenlendikten tam 3 ay sonra bakanlığımıza, Alman makamlarınca teslim edildi. Diğer dosyada da Alman makamlarının bu evrakları Türkiye'ye ulaştırması 4 ayı almıştır. Bu evraklarla ilgili olarak Adalet Bakanlığında evrakın giriş ve çıkışı arasında 1 ile 4 gün arasında zaman harcaması var. Bunun ötesine bakanlıkta hiçbir aksaklık, gecikme söz konusu olmamıştır.”

Adalet Bakanı Ergin, bakanlığının yazışmalarda üzerine düşeni yaptığını, süreci yavaşlatmayıp, hızlandırdığını ifade ederek, geriye kalanın bağımsız yargının işi oluğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*