Deniz Feneri'ne vuranların mağduru

Deniz Feneri'ne vuranların mağduru.6637
  • Giriş : 10.10.2008 / 15:24:00
  • Güncelleme : 10.10.2008 / 15:32:49

Deniz Feneri'nin yardımlarıyla ayakta duran bir aile yardımlar kesilince ortada kaldı. Aileden bir soru var!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sakarya'da evlendikten 8 ay sonra bunalıma girerek kafasına tabancayla ateş ederek intihara teşebbüs eden ve eşi tarafından terk edilen Serdar Şehit, 3,5 yıldır beynindeki kurşunla yaşıyor. Yürüyemeyen ve konuşamayan Serdar'a Deniz Feneri Derneği'nin yardımlarıyla bakabilen anne Çiçek Gündoğdu, "Deniz Feneri'nden nakit yardım alıyorduk. Ama 3-5 kişinin derneğe attığı çamurdan dolayı bu yardımlarımız kesildi" diyerek çaresizliğini dile getiriyor.

Sakarya'da yaşayan Serdar Şehit (29), 2005 yılında askerden geldikten sonra biricik aşkı Didan'la evlendi. Evliliğin 8. ayında bunalıma giren Serdar, tabancayla kafasına silahla ateş ederek intihara teşebbüs etti. Hastaneye kaldırılan Serdar'ın kafasına saplanan kurşun ölüm riski nedeniyle çıkarılamadı. 3,5 yıldır beynindeki kurşunla yaşayan Serdar'ı eşi terk etti. Yürüyemeyen, konuşamayan, sadece yemek suyu ve mamayla beslenen Serdar'a annesi Çiçek Dündoğdu (51), bakıyor. Tüm gününü Serdar'a ayıran anne Çiçek, bundan dolayı çalışamıyor. Eşinden de boşanan Çiçek, zor şartlarda Serdar'a bakıyor. Tek gelirlerinin Serdar'ın sakat maaşı olduğunu ifade eden anne Çiçek, "Serdar, 8 aylık evli iken girdiği bunalım sonucu beynine kurşun sıktı. Bize bakacak kimse olmadığı için ne araştırması ne soruşturması yapıldı. İntihar girişimi denip bırakıldı. Karısı bırakıp gitti ve bana kaldı. Evimiz bana kaldı. Eşimden ayrıldım. Hiçbir şey yok.. Serdar'ın bakımı bana kaldı. Serdar'ı bırakıp çalışamıyorum. Serdar'ı doktorlara götürüyorum ama hiçbir şeyi yok deyip geri yolluyorlar. Sürekli ağzı akıyor. Dişleri çiğneme orantısı olmadığından çekildi. Dişleri varken de aynı bu vaziyeteydi. Dişleri çekildikten sonra ağız akıntısı değişmedi. Dişleri varken sadece şekerli yoğurt yiyordu. Haftada 30 kilo yoğurt, 8 kilo şeker tüketiyordu. Dişlerin çekilmesinden sona doktor yoğurt yeme yasağı getirdi. Sadece şekerli mamayla besleniyor bir de yemek suları. Günün 24 saati ailece bize ait değil tamamen Serdar'a ait. Ağızdan gelen suların sebebini doktorlar tespit edemedi. Ben bunun tedavisini yapabilecek bir doktora ihtiyacımız var" dedi.

Serdar'ın beynindeki kurşunla yaşadığını ifade eden Çiçek, "Serdar, beynindeki kurşunuyla yaşıyor. Ölüm riskinden dolayı kurşun alınmıyor. Olay anında kurşunu almaya çalışmasalardı, bu kadar tahrip olmayacaktı. Kurşunu almaya çalıştıkları için konuşma merkezine zarar verildi. Yüzde 5 oranında zeka zarar gördü. Mesela idraki yok. Ben bunu niye yaptım değer miydi, keşke yapmasaydım idraki yok. Kendisi çok mükemmel bir çocuktu. İdraki olmasaydı zaten gururundan dolayı kendi kendini yok ederdi. Arada sırada bazen derdi keşke kalbime sıksaydım diye böyle yaşamaktansa" diye konuştu.

Daha önce Deniz Feneri Derneği'nden yardım aldıklarını kaydeden Çiçek Gündoğdu, "Geçimizi bundan sonra çok zor olacak.. Deniz Feneri'nden nakit yardım alıyorduk. 3-5 kişinin attığı çamurdan dolayı bu yardımlarımız kesildi. Ama ilerde düzeleceğini söylediler. Biz 3 yıldır Deniz Feneri'nde maddi ve manevi yardım alıyorduk. Tıbbi malzemelere ihtiyacımız oluyordu. İdrar torbası, idrar sonatsı gibi bunlar hep Deniz Feneri'nden karşılıyorduk. Deniz Feneri bizden elini çekmemişti. Ben isterdim ki Deniz Feneri'nde yardım alan herkesin bir araya gelip çamur atan kişilere linç etmesini isterdim. Ben de herkesin telefonları var. Hepsiyle de ayrı ayrı görüşüyorum. Gerçekten onların maddi yardımı bizleri ayakta tutuyordu. Ama bundan sonrası çok zor" dedi.

"Bir evim olsaydı aç kalmaya razıyım" diyen Çiçek, "Bundan sonra çalışma şansım bile yok. 3,5 yıldır uyku uyumuyorum. Gecede 30-40 sefer kalkıyorum. Serdar bir şey istedi için. Kızıp bağırdığım için elimden değil be yapayım diyor. Elimde olsa yapar mıydım diyor. Bilinci yerinde bana her şeyi anlatabiliyor. Kiradayım, 50 yaşına geldim. Bundan sonra ne yapabilirim bilmiyorum. Rehabilitasyon merkezinde fizik tedavi görmesini isterdim. Hastaneye gittiğimizde sadece ilaç yazıp gönderiyorlar. Kendi ihtiyacını karşılasa ben oh diyebilirim" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*