Deniz Feneri'nin ışığı sönmesin

Deniz Feneri'nin ışığı sönmesin.6637
  • Giriş : 22.11.2008 / 15:48:00

Şanlıurfa'da eylem yapan Deniz Feneri Gönüllüleri, desteğin kesilmesiyle 500 bin kişiye yardım ulaştıramadıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Deniz Feneri Derneği ile ilgili ortaya atılan iddiaların ardından desteğin kesilmeye başladığını ve 500 bin kişiye yardım ulaştırılamadığını ileri süren dernek gönüllüleri eylem yaptı. Küçük çocukların da ellerinde döviz taşıyarak katıldıkları eylemde, "Deniz fenerlerinin ışığı sönerse, bütün umutlar karanlıklara gömülür" denildi.

Şanlıurfa Deniz Feneri Gönüllüsü yaklaşık 50 kişi Karakoyun İş Merkezi önünde bir basın açıklaması yaptı. Bazı kadınlar ile çocukların da katıldığı açıklamada, dernek gönüllüleri, 'Hem yetim, hem öksüzüm. Öte dünyada iki elim yakanızda olacak', 'Allah kötünün belasını versin', 'Bizi siyasi çıkarlarınıza alet etmeyin', 'Yüzyılın iyilik hareketi devam ediyor', 'Seyirci olma iyiliğe destek ol', 'Yargısız infaza son', 500 bin yardıma muhtaç kişiyi mağdur ettiniz' ve 'Deniz Feneri iyilikten başka ne yaptı' yazılı dövizler taşındı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Mustafa Dörtbudak, Deniz Feneri'nin bir yardım kuruluşu olduğunu ve siyasete alet edilmemeleri gerektiğini söyledi. Almanya'da sonuçlanan Deniz Feneri E.W. davasında Deniz Feneri Türkiye yetkililerinin isimlerinin geçmediğini ve Türkiye'de dernek hakkında açılmış tek bir dava bile bulunmadığını anlatan Dörtbudak, "Durum böyle iken mahkum olan Deniz Feneri Türkiye'ymiş gibi bir izlenim verilmiş, böylesine örnek bir iyilik müessesesi yargısız infazla mahkum edilmiş, dernekle birlikte onbinlerce aile bu infazın masum kurbanları olarak yeniden umutsuzluğa, karamsarlığa ve yalnızlığa terk edilmek istenmiştir" dedi.

Kendi içinde iyilik adına bir ışık yakamayanların Deniz Feneri'nin ışığını söndürmeye çalıştıklarını belirten Mustafa Dörtbudak, şunları söyledi:

"Yürütülen bu haksız kampanya neticesinde yardımların kesilmesiyle şu anda 100 binden fazla aileye yani 500 bin kişiye maalesef yardımları ulaştırılamamıştır. Şanlıurfa ve ilçelerinde 12 bin ailenin üzerinde sosyal incelemeler yapılmış bunlardan gerçek ihtiyaç sahipleri olan yetim-öksüz, yaşlı, engelli olan 8 bin aile düzenli yardım almıştır. Ancak, şimdi ise bu yardım alanların sayısı 8 bin aileden 500 aileye düşmüştür. Bu insanları yoksulluklarına terk etmek pahasına, kendi menfaat ve siyasi çıkarları için sorumsuzca davranan, kalpleri katılaşmış kişileri insanlık asla affetmeyecektir ve biz de affetmiyoruz. Komşusu aç yatarken kendisi tok gezen bizden değildir düsturuyla gelin Deniz Feneri ile birlikte ihtiyaç sahiplerinin dünyasına ışık olmaya devam edelim. Çünkü, deniz fenerlerinin ışığı sönerse, bütün umutlar karanlıklara gömülür. İyilik ortadan kalkarsa insanlık ölür."

Eyleme katılan ve elinde 'Hem yetim, hem öksüzüm. Öte dünyada iki elim yakanızda olacak' yazılı döviz taşıyan 10 yaşındaki Büşra Eğik ise, "Annem babam öldü. 3 kız kardeşiz ve bize baba annem bakıyor. Deniz Feneri bize yardım ediyor, kiramızı ödüyor. Deniz Feneri olmasa sokakta, aç kalırız. Şimdi yalan söyledikleri için kimse destek vermeyince Deniz Feneri'de bize yardım edemiyor" diye konuştu.

Polisin de geniş güvenlik önlemi aldığı açıklamanın ardından grup, olaysız şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*