Deniz yüzeyini kaplayan esrarengiz madde korkuttu

Deniz yüzeyini kaplayan esrarengiz madde korkuttu.16651
  • Giriş : 19.11.2007 / 11:43:00

İzmit Körfezi'nde bir ay önce ortaya çıkan ve zaman zaman azalan beyaz madde, bu sabah saatlerinde deniz yüzeyini tamamen kapladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmit Körfezi'nin doğu ucunda daha fazla olan ve sahil şeridinde deniz yüzeyini tamamen kaplayan bu maddeyle ilgili inceleme yapan TÜBİTAK uzmanları da hala nedenini ve maddeyi açıklayamad�ı.

İzmit Körfezi'nde zaman zaman çoğalan ve deniz yüzeyini kaplayan, balıçıların ağlarının gözeneklerini de saran beyaz madde bir ara azalmasına rağmen, bu sabah yeniden ortaya çıktı. Vatandaşları da endişelendiren beyaz maddeden örnekler alan Türkiye Bilimsel Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) uzmanları, bu maddenin daha önce Akdeniz ve Karadeniz'de de görüldüğünü, ancak İzmit körfezi'nde daha yoğun olduğunu belirtmişler, ancak tanımını yapamamışlard�ı.

TÜBİTAK'ın Gebze yerleşkesindeki Marmara Araştırma Merkezi Kimya ve Çevre Enstitüsü uzmanlarından Doç.Dr. Çolpan Polat Beken yaptığı açıklamada, ilk kez 18 Ekim'de gözlemlenen bu maddenin sürekli izlendiğini belirterek, analizlerin sürdüğünü, bunun doğal bir oluşum olduğunu söyledi. Beyaz tabakanın canlı madde olmadığını, bu beyaz tabakaya tutunmuş birçok canlı organizmanın bulunduğunu da söyleyen Doç.Dr. Çolpan Polat Beken, bu madde ile ilgili olarak Ulusal ve Dünya literatüründe de bunun tam olarak ne olduğuna ilişkin bilgi bulunmadığını söyledi.

TÜBİTAK uzmanlarına göre, bu maddenin oluşumunda Körfez'in doğal dengesinin bazı etkenlerin değişmesiyle, farklı meteorolojik koşullar ve buna bağlı değişen biyolojik yaşam döngüsü etkili oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious