Denizin izinsiz doldurulması TBMM gündeminde

Denizin izinsiz doldurulması TBMM gündeminde.20320
  • Giriş : 26.03.2008 / 16:33:00

CHP'li Fevzi Topuz, Muğla'nın Milas ilçesindeki Pina Yarımadası'nda 5 yıldızlı otel yapılması planlanan orman arazisinde, deniz doldurularak yer kazanıldığına ilişkin haberleri Meclis gündemine taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Topuz, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, Meşelik köyü sınırları içerisindeki Pina Yarımadası'nda, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 49 yıllığına tahsisi yapılan ve 5 yıldızlı otel yapılması planlanan 85 dönümlük orman arazisinde, şirket tarafından deniz doldurularak yer kazanıldığına ilişkin haberlerin basında yer aldığını anımsattı.

Denizin izinsiz olarak doldurulduğunun, Milas Kaymakamlığı ve Güllük Jandarma Komutanlığı'nca olay yerinde tespit edilip zabıt tutulduğu halde, denizi doldurma çalışmalarına devam edildiğini ifade eden Topuz, şu soruların yanıtlanmasını istedi:

* Çevre ve Orman Bakanlığı, kamuya açık bir alanda 1 aydır süren buçevre katliamı karşısında ne tür önlem almıştır?

* Çevreyi kirletenlerin, bu kirliliğe pervasızca devam etmesi, yürürlükteki yasalarımızın yetersiz olmasından mı yoksa yasalarımızın çalıştırılmamasından mı kaynaklanmaktadır?

* Şirket yetkililerinin, 'denizi doldurduk, cezayı bekliyoruz' açıklamasında konu edilen çevre katliamının bedeli nedir?

Topuz, aynı konuyla ilgili olarak, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak'ın yanıtlaması istemiyle sunduğu soru önergesinde ise denizde dolgu yapılan sahanın uygulama imar planının olup olmadığını sordu.

Fevzi Topuz, imar kirliliğine neden olan ve çevreyi kasten kirletenler hakkında bakanlıkça ne tür işlemlerin başlatıldığını öğrenmek istedi.

4/C'li personelin durumu

CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş de 4/C kapsamında istihdam edilen personelin durumunu Meclis gündemine getirdi.

Konuya ilişkin soru önergesini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelten Ateş, 4/C kapsamda çalıştırılanların sayısı ve kurumlara göre dağılımını öğrenmek istedi.

Yılmaz Ateş, "Özelleştirilen kurumlarda çalışan personelin, yeni görev yeri olan kamu kurumlarında hizmetli, ambülans şoförü, mübaşir olarak görevlendirildiği iddiaları doğru mudur?" diye sordu.

TCDD'deki uzmanların cezalandırılması

CHP Eskişehir Milletvekili Murat Sönmez ise Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle sunduğu soru önergesinde, TCDD Genel Müdürlüğü'nde görevli 3 uzmanın, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nce 19-21 Eylül 2007'de düzenlenen 7'nci Ulaştırma Kongresi'ne "Raylı taşımacılıkta yeni yönelim: hızlı tren" konusunda sundukları bildiri nedeniyle cezalandırıldıklarını, sürgün edildiklerini öne sürdü.

Sönmez, "Hızlı tren projesine ilişkin yanlışlıklar, aksaklıklar ve sorunlar, kongre vesilesiyle kamuoyu gündemine geldiği için mi ilgili uzmanlar cezalandırılmak istenmektedir?" diye sordu.

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce de TBMM Başkanı Köksal Toptan'a yönelttiği soru önergesinde, TBMM Başmüşaviri Kemal Öztürk'ün, bütün özlük hakları TBMM tarafından ödenmek koşuluyla Başbakanlık'ta görevlendirildiği iddiasının doğru olup olmadığını öğrenmek istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious