"Denizin Ruhu" sergisi Ankara'da

  • Giriş : 18.04.2008 / 11:18:00

Sualtı fotoğrafçısı Tahsin Ceylan'ın ''Denizin Ruhu'' ismini verdiği sergisi 18 - 26 Nisan tarihleri arasında Ankara'daki Atakule Vakıfbank Sanat Galerisi'nde izlenebilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sanatçının sekizinci kişisel sergisi olan "Denizin Ruhu"nda Türkiye, Kızıldeniz ve Pasifik Okyanusu'ndan seçme 75 eser sergilenecek.

Ceylan serginin amacını şu şekilde açıklıyor:

"Denizin Ruhu sulak gezegenimizin "SU" olan alanlarındaki yaşamdan bir kesit oluşturmak ve aynı ekolojiyi paylaştığımız diger canlıların tanınmasına olanak sağlamak amacıyla tasarlandı."

Tahsin Ceylan kimdir?

Tahsin Ceylan, 1959 yılında Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde doğmuştur. 1980 yılında başlayan bankacılık hayatına, Türkiye Vakıflar Bankası'nda devam ediyor.

Sualtı Sporlarına 1986 yılında Cankurtarma ve İlkyardım Eğitimleri ile başlayan Tahsin Ceylan, çeşitli kuruluşlardan, ilkyardım, aletli dalış (SCUBA), sualtı arama / kurtarma ve her ortamda dalış eğitimleri almıştır.

Halen Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu TSSF/CMAS Kurs Direktörü-3 Yıldız Eğitmenlik, Danışma Kurulu Başkanlığı, PADI Scuba Instructor, Emergency First Response Instructor brövelerine sahip.

1990 yılından itibaren sualtı, arama / kurtarma ve ilkyardım konularında egitmenlik yapıyor. Bankacılık yaşamının yanısıra halen Ankara İtfaiyesi Sualtı Arama Kurtarma, Emniyet Genel Müdürlügü Özel Harekat Diaresi Başkanlığı bünyesindeki sualtı egitimlerinin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlügü Kriminal Dairesi Başkanlığı'nda "Su Ortamı İle İlgili Kriminal Degerlendirme ve İncelemeler" egitimleri veriyor.

1994 yılında zualtı fotoğrafçılığına, 1997 yılında ise sualtı video çekimlerine başlayan Tahsin Ceylan, şimdiye kadar Kızıldeniz, Pasifik Okyanusu ve Türkiye Karasularında, görüntüleme amaçlı sayısız dalış yaptı. Çalışmalarının ağırlık bölümünü Türkiye denizlerindeki sualtı yaşamını görüntülemek oluşturuyor.

Sualtı Dünyası Marine Photo, Sky Life, Vira ve Sahil Güvenlik dergilerinde yayın kurulu üyesi olup, bu dergilerde çok sayıda biyoloji ve ekoloji konulu makale ve fotoğrafları yayınlanmıştır.

Ayrıca Cumhuriyet Gazetesine'de gezi, ekoloji ve biyoloji konulu yazılar yazıyor.. Nesli tükenmekte olan Akdeniz Foku'nu sualtında Türkiye'de ilk kez Tahsin Ceylan fotoğraflamıştır. Kaş'ta görüntüledigi Denizatı Princess 2005 de katıldığı Seahorses of the World (ABD) yarışmasında Juri Özel ödülü almıştır. Princess Dünya'nın kaydedilmiş en iyi on denizatı fotoğraflarından biri olarak Nisan-Haziran 2007 tarihlerinde Londra'da sergilendi.

Tahsin Ceylan bugüne kadar Fotoğraf dalında 74, video dalında ise 17 olmak üzere toplam 91 ödül aldı.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious