Denizle dalga geçin!

  • Giriş : 06.05.2007 / 00:00:00

Siz erken tatil rezervasyonu yaptırmak için intenette sörf yaparken, extreme spor tutkunu gençler, windsurf sezonunu açarak rüzgârla dans etmeye başladı bile.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsterseniz siz de bir haftalık tatilden eve iyi bir sörfçü olarak dönebilirsiniz. İstanbul’dan güney sahillerine kadar 16 windsurf okulu sizi bekliyor. İlk tur 16 Mayıs’ta.
Küresel ısınma sebebiyle karlar erken eriyince snowboard’cular şehre indiler. Fakat geride bıraktıkları meydanlar çoktan dolmuştu bile. Ankara’daki siyasi gerilim nedeniyle birbiri ardına düzenlenen miting ve gösteriler nedeniyle boardlarını koyup kayacak yer bulamadılar. Ekstrem’ciler, vakit kaybetmeden plajın yolunu tuttu. Kenttekiler bahardan kalma günleri yaşarken onlar sörf sezonunu açıp, dalgalarla dans etmeye başladılar bile.

Siz de adrenalin ve su sporlarını seviyorsanız dalgayla rüzgârın birleştiği bu sporla tanışmanın vakti gelmiş demektir. 1968 yılanda ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nde Jim Drake ve Hoyle Schweitzer adında iki arkadaş tarafından keşfedilen windsurf’ü öğrenmek sanıldığı kadar zor değil. Bir haftalık tatilde bile dalgalarla boy ölçüşebilecek seviyeye gelebilirsiniz. Kendinizi rüzgârın kollarına bırakmadan önce bir sörf okulunun kapısını çalmak gerek. Bunun için rotayı rüzgâr sörfünde dünyanın en iyi yerlerinden biri olarak kabul edilen Alaçatı’ya çevirebilirsiniz. Hem tatil yapayım hem sörf öğreneyim, diyenler için Alaçatı ideal bir yer. Üstelik yüzme bilmenize bile gerek yok! Çünkü kıyıdan itibaren 450 metre açığa kadar derinlik 120 cm. Saatte 30 mil esen rüzgâra sahip Alaçatı, bu yüzden güvenli doğal sörf havuzu olarak nitelendiriliyor. Her yıl 15 binden fazla yerli ve yabancı turist sırf sörf yapmak için buraya geliyor. TTA Windsurf Okulu başeğitmeni Bekir Budin, sezonun henüz açılmamış olmasına rağmen suda 500 kişinin sörf yaptığını, 15-20 kişinin de şimdiden ders almaya başladığını söylüyor.

Windsurf adaylarının yanlarında herhangi bir malzeme getirmesine gerek yok. Tüm ekipmanlar okuldan veriliyor. 5 günde 10 saatlik derste başlangıç teknikleri, rüzgârı kullanma, dönüş yapma eğitimi veriliyor. Ardından kendinizi rüzgârın kollarına bırakabilirsiniz. Çağla Kubat, Bora Kozanoğlu ve Hüseyin Sert gibi isimlerle boy ölçüşecek kadar olmasa bile tatilden evinize ekstrem bir sporcu olarak dönebilirsiniz. Eğitim ücreti bütün sörf okullarında 150 Euro. Seneye tekrar yapmak istiyorsanız kendinize malzeme almanız gerekiyor.

İş nedeniyle İstanbul’dan ayrılamayanlar için kentin yanı başındaki okullar, windsurf tutkunlarını deniz ve rüzgârla buluşturuyor. Mimar Sinan Rüzgâr Sörfü Kulübü Derneği’nden eğitmen Turgut Kuruköse, İstanbulluların windsurf’e yoğun ilgi gösterdiğini, özellikle sportif ruhlu kişelerin müracaat ettiğini söylüyor. Rüzgârın çocuklarının İstanbul’daki uğrak yerlerinden biri de Timo Surf Okulu. Snowboard’cuların yakından tanıdığı Timuçin Doğan, kar üstünde yaptıkları her şeyi denize taşımış. Beş yıl Avustralya’da yaşayıp okyanusta kayan Doğan, hafta sonları arayış içindeki İstanbulluları windsurf yapmaya çağırıyor. Rüzgârınız bol olsun…

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious