'Denizler 93 yıl sonra 40 metre yükselecek'

'Denizler 93 yıl sonra 40 metre yükselecek' .20981
  • Giriş : 29.09.2007 / 17:52:00

Fırat Üniversitesi (FÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feyzi Bingöl, sıcaklık artışının bugünkü hızıyla devam etmesi durumunda, 2100 yılında denizlerin yaklaşık 30-40 metre yükseleceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Prof. Dr. Bingöl, küresel ısınmanın, yeryüzündeki yıllık ısının belirli bir miktarda sürekli olarak artması olduğunu; küresel ısınmadan söz edilebilmesi için yıllık artışın sürekli olması gerektiğini bildirdi.

1900'lü yıllardan bu yana sıcaklıklarda sürekli artış yaşandığına, kuzey yarım kürede 1900 yılından 2005 yılında kadar geçen sürede sıcaklıkların ortalama 1 ila 1,5 derece arttığına dikkati çeken Bingöl, gelişen sanayiye bağlı olarak atmosfere atılan karbondioksit ve sera gazı nedeniyle 1960 yılından sonra sıcaklık artış hızının da arttığını söyledi.

Bu artışla Rusya ile ABD arasındaki buzul kaplı denizin eridiğini ve gemilerin artık buradan geçmeye başladığını kaydeden Bingöl, ''Eğer sıcaklık artış hızı bugünkü gibi devam ederse 2100 yılında, denizlerde yaklaşık 30-40 metrelik yükselme olacak. Sıcaklık artışına bağlı olarak bazı bölgelerde kuraklık yaşanırken, bazı yerlerde de aşırı yağışlar ve seller meydana gelebiliyor'' diye konuştu.

-TÜRKİYE, YARI KURAK BİR BÖLGE-

Bingöl, 300 milimetreden daha az yağış alan bölgelerin kurak olarak nitelendirildiğini belirterek, ''İç ve Doğu Anadolu bölgelerine baktığımızda yıllık 250 ile 500 milimetre arasında yağış var. Bu da bu bölgelerin, yarı kurak olduğu anlamına gelmektedir'' dedi.

Karadeniz ve Marmara Bölgesi hariç diğer bölgelerin yarı kurak olduğunu kaydeden Bingöl, şöyle konuştu:

''Küresel ısınmanın etkisi bir günde görülmez. Yüzyıllar geçmesi gerekiyor. Küresel ısınmanın negatif etkilerini, insanlar üzerinde 2050 yılında göreceğiz. Yıldan yıla ısınıyoruz. Sanayinin artmasına bağlı olarak, dünyadaki ısınma da artıyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious