Denizlerimiz tehlike altında

  • Giriş : 12.02.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin 3 tarafını çevreleyen ve turizm ile iç içe olan denizlerimiz tehlike altında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'yi çevreleyen denizlerin tehlike altında olduğunu açıklayan Deniz Temiz Derneği (Turmepa) Genel Müdürü Levent Ballar, denizlerde kirliliği önlemek ve mevcut kirliliğin temizlenmesine katkıda bulunmak amacıyla dernek kurduklarını, Antalya ve Bodrum'da Deniz Gözlem İstasyonu açacaklarını ifade etti. Mili Eğitim Bakanlığı ile ortak bir çalışma başlattıklarını belirten Ballar, burada sık sık denizi temizlemek yerine, insanlara deniz kirletmemeyi öğretmeye çalıştıklarını söyledi.

Deniz ve sahillerin kirlenmesini önlemek ve mevcut kirliliğin temizlenmesine katkıda bulunmak için bu tür çalışmaları teşvik etmek, koordine etmek ve halka mal etmek için kurulan derneğin Antalya programına Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Müdürü Cüneyt Koşu, PLY Turizm İşletmeleri Genel Koordinatör Yardımcısı Hakan Bayraktar, Deniz Temiz Turmepa Derneği Genel Müdürü Levent Ballar katıldı. Yapılan görüşmeler sonucunda Antalya Atatürk Parkı'nda Deniz Müzesi Cafe projesi ile olumlu yönde gelişmeler elde ettiklerini belirten Ballar, Turmepa'nın Antalya'da açacağı Deniz Gözlem İstasyonu'nun Atatürk Parkı içerinde hayat bulacağını ifade etti.

Antalya'nın Türk turizmin de önemli bir yere sahip olduğunu belirten Ballar, Antalya'da çok sayıda turizm tesisleri bulunduğunu ve bu tesislerin genellikle deniz kenarlarında kurulduğuna dikkat çekti. Ballar, "Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye'de sanayi tesislerinin yüzde 98'inin turizm tesislerinin yüzde 80'inde arıtma sistemi bulunmuyor. Diğer bir taraftan deniz kenarında kıyısı bulunan 3 bin 225 belediyenin de arıtması bulunmamaktadır." dedi.

Bunun yanında her yıl 100 milyon turisti ağırlayan İspanya, Mısır, İtalya, Yunanistan, İsrail gibi devletlerinde Akdeniz'de kıyısının bulunduğunu ifade eden Ballar, bu ülkelerin yüzde 80'inin çöplerini denize boşalttıklarını ifade etti. Ballar, "Böyle bir durumda Akdeniz'in kirlenmemesi mümkün değil." diye konuştu.


"DENİZLERİMİZ KİRLİLİK TEHLİKESİ ALTINDA"


Türkiye'yi çevreleyen denizlerin kirlilik tehlikesi altında olduğunu açıklayan Ballar, şu anda Marmara, Karadeniz'in birçok yerinde denize girilmesinin sağlıklı olmadığını söyledi. Deniz ve turizmin iç içe olduğu Antalya'da da çöplerin denize atıldığını belirten Ballar, deniz kirliliğinin Türkiye'nin en büyük sorunlarından birisi olacağını, bunun da turizme çok büyük darbe vuracağını ifade etti.

Deniz Müzesi Cafe Projesine entegre edilecek birimler ile biyolojik çeşitlik açısından tehlike altında olması nedeni ile Türkiye'nin en zengin sahillerini korumaya çalıştıklarını belirten Ballar, Antalya'nın da dahil olduğu bin 200 kilometrelik sahil şeridinin korunmasını gerçekleştirerek, süreklilik sağlaya çalıştıklarını ifade etti. Ballar, "Yapılan çalışmaklar Türkiye'nin uluslararası anlaşmalara uyması ve uluslar arası standartlara uygun çalışmalarının yapılmasına destek sağlamış olacak." dedi.

Denizlerden çöp toplamak ile oluşan kirliliğin önüne geçilmeyeceğini vurgulayan Ballar, burada asıl önemli olanın insanları bilinçlendirmek olduğunu söyledi. Bunun için Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak bir proje çalışması başlattıklarını açıklayan Ballar, "Denizleri Temiz Tutalım" projesinin ilköğretim okullarının birinci sınıfından başlayacak olan projenin lise son sınıf öğrencilerine kadar devam edeceğini söyledi.

Ballar, "Okullarda öğrencilerin deniz ve çevre kirliliğine karşı duyarlı olmalarını sağlamayı düşünüyoruz. Bu öğrencilerinde ailelerini bilgilendireceğini umuyoruz. Dolayısı ile birkaç sene içinde 30 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious