Denizli, 'Mobese' ile gözetlenecek

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

Denizli Valisi Hasan Canpolat, 2007 yılında il merkezinde büyük şehirlerde kullanılan ve "Mobese" olarak adlandırılan kamera sistemiyle gözetim yapılacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Denizli Polisevi'nde İl Emniyet Müdürü Muzaffer Erkan ve İl Jandarma Komutanı Cemal Temizöz ile birlikte aralık ayı asayiş toplantısı yapan Vali Hasan Canpolat, yeni yılda suç ve suçlulara yönelik "Toplum Destekli Güvenlik Hizmeti" adı altında uygulama başlatacaklarını söyledi. Suç ve suçluya karşı sıfır toleransla çalışmaya devam edeceklerini kaydeden Vali Canpolat, "Genel olarak bakıldığında Denizli'de illegal örgütlerinin ve terör gruplarının olmadığı görülürken mala ve şahsa karşı suçlarda artış var. Artış da olsa Denizli'deki suç ortalaması Türkiye ortalamasının altındadır. Biz hiçbir zaman suç ve suçluya tolerans göstermedik, göstermeyiz de. Sıfır toleransla çalıştığımız için suçların tamamen kazınmasını hedefliyoruz. Bu güçtür ama ulaşmak için elimizden geleni yapacağız." dedi.

Vatandaşların emniyet ve jandarma birimlerine moral vermelerini de isteyen Vali Canpolat, "Vatandaşlarımızdan tüm sorumluluklarını üstlenmelerini bekliyoruz. Suç ve suçlarla mücadele toplumun desteği ile ilgilidir. Bu konuda da kaymakamlar, emniyet ve jandarma ekipleri vatandaşları bilgilendiriyorlar. Neler yapılması gerektiğini konuşuyorlar." diye konuştu.

İşlenen suçlarla ve suçlularla daha etkili ve zamanında müdahale etmek için 'Toplum Destekli Güvenlik Hizmeti' adı altında yeni bir uygulama başlatacaklarını da aktaran Canpolat, "Bu uygulamamız yeni yılda başlayacak. Halkımızdan polisimize daha çok yardımcı olmalarını, daha saygılı olmalarını ve gördükleri en küçük bir kanunsuzluğu bile anında güvenlik güçlerimize bildirmesini isteyeceğiz." şeklinde konuştu.

Mobese sistemini de kuracaklarını anlatan Canpolat, "Hazırlık çalışmaları devam eden ve büyük şehirlerde kullanılan 'Mobese' ismi ile bilinen sistemi il merkezimize kuracağız. Bunun için gerekli kaynak ayrıldı. Çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki günlerdeki toplantıda, sistem için gerekli kamera sayısı ile nerelere yerleştirileceği belirlenecek. Bizim hedefimiz Denizli'yi Türkiye'de en huzurlu ve mutlu kenti yapmaktır" dedi.

Aralık 2006'nın ilk 21 günlük değerlendirmesini de yapan Vali Canpolat, "Aralık ayının geride bıraktığımız 21 günlük bölümünde jandarma bölgemizde 12 kaçakçılık olayı meydana geldi. Bu suçtan adliyeye çıkartılan şahıslardan 6'sı tutuklandı. Geçen süre içinde polis ve jandarma bölgesinde adli olaylara karıştığı belirlenen 353 şüpheli ekiplerimiz tarafından yakalandı, adliyeye sevk edilen şahıslardan 31'i tutuklandı. Aynı dönem içinde çeşitli suçlardan aranan 73 kişide yakalandı. Yapılan genel aramalarda ise 32 tabanca, 18 av tüfeği ve yaklaşık 2 bin fişek, 6 ton kaçak şarap ve 8 bin 500 gram esrar ele geçirildi." dedi.

Konuşmaların ardından iki yıl boyunca araştırılan dört cinayetin aydınlatıldığı, üç çetenin çökertildiği ve 24 kişinin tutuklandığı Büyük Menderes operasyonunda görev alan emniyet amiri ve polis şeflerine Canpolat tarafından takdir belgeleri verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious