Denizli Alperen Ocakları, Papa'yı protesto etti

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Denizli Alperen Ocakları, Papa 16. Benedikt'in Türkiye'ye yapacağı ziyareti ve Ayasofya'da namaz kılan Alperen Ocakları üyelerinin gözaltına alınmasını protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Denizli Belediyesi önünde eylem düzenlenerek basın açıklaması okundu. "Ayasofya Fatihi Alperenler", "Türkiye Laiktir, Laik Kalacak", "Go Home Papa" gibi pankartların açıldığı eylemde grup adına basın açıklamasını Mehmet Akif Ercan yaptı. Bir dinin yalnızca bir mezhebinin lideri için devletin misafirlik davetiyesinin vicdan, Anayasa, kul hukuku ve laikliğe uygun olmadığını söyleyen Ercan, "Hoşgörü ve diyalog ceketine saklananlar, Ayasofya'yı ziyaret etmeden evvel hoşgörünün ve sevginin mimarlarından Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin dini olan İslam'dan, Yüce Peygamberimiz'in ruhaniyetinden özür dilemek zorundadır." dedi.

Açıklamada ayrıca Alperen Ocakları Genel Merkezi'nin Ayasofya'daki namazına gösterilen tepki de kınandı. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı eylemde, hükümet ve Papa aleyhine sloganlar atıldı. Grup, basın açıklamasını okuduktan sonra olaysız şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious