Denizli beşik gibi sallanıyor

Denizli beşik gibi sallanıyor.11416
  • Giriş : 24.12.2008 / 16:02:00

Sabah saatlerinden itibaren Denizli'de merkez üssü kent merkezi ile Honaz, Akköy, Acıpayam, Bozkurt, Babadağ, Buldan, Tavas ve Sarayköy ilçeleri olan hafif şiddetteki depremlerin sayısı 26'ya ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, bugün saat 05.28'de Honaz ilçesi merkez üslü olarak başlayan 3.7 büyüklüğündeki depremi hafif şiddette 25 sarsıntı izledi. Son sarsıntı ise saat 14.09'da Akköy ilçesinde 3.0 büyüklüğünde kaydedildi.

Honaz'ın yanı sıra Denizli merkez, Akköy, Buldan, Tavas ve Sarayköy'de meydana gelen depremlerin büyüklüğü 2.7 ile 4.0 arasında oldu.

Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Özer Tunçtürk, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken Denizli'nin birinci derecede deprem bölgesinde bulunduğunu hatırlattı.

Özer Tunçtürk, bu sabah 3.7 büyüklüğündeki sarsıntıyla bir aktivite başladığını, bunun süresiyle ilgili tahminde bulunulamayacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Denizli'nin birinci derecede deprem bölgesi olduğu göz önüne alındığında bu ve benzeri depremlerin olabileceğini her zaman dile getirdik. Burada en önemli konulardan birisi depreme hazırlıktır. Depremler mutlaka yaşanacaktır ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Bugüne kadar biz doğu-batı istikametinde fay hatları üzerinde depremleri yaşıyorduk ve diyorduk ki Honaz fayı veya başka bir fay üzerinde bir deprem yaşadık. Ama bugün yaşadığımız depremlere baktığımız zaman birkaç fay hattı üzerinde görmemiz mümkün.''

Tunçtürk, deprem konusunda araştırmalar yapılacaksa bunun Denizli'de olması gerektiğini ifade ederek, ''Bilim adamlarının, bilim dünyasının depremi burada incelemesi gerektiğini düşünüyorum. Bundan sonra da bu ve buna benzer depremleri mutlaka yaşayacağız. Halkın tedirgin olmadan yaşamını sürdürmesi gerekiyor'' dedi.

Kriz merkezi bünyesinde 3 haneli bilgilendirme hattı olması gerektiğini her zaman vurguladıklarını belirten Tunçtürk, vatandaşların deprem veya başka doğal afetler konusunda bu hattan bilgilendirilebileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*