Denizli'de heyelan tehlikesi

Denizli'de heyelan tehlikesi.10525
  • Giriş : 11.04.2009 / 13:14:00

Osmanlı döneminden bu yana bezleriyle ünlü olan Denizli'nin Buldan ilçesinin en eski yerleşim yeri olan Girne Mahallesi, zemin kayganlığı sebebiyle taşınıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlçenin en yüksek tepesinin yamacına kurulan mahallenin toprak zemininin altından su akıyor. Binalar ve yolların hali, deprem olmuş bir mahalleyi andırıyor. Son bir iki gün içinde zeminin kayganlığının artması ve evlerin yıkılmaya başlaması üzerine Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Âfet İşleri Genel Müdürlüğü'nden gelen ekipler, heyelan başlangıcı olabileceği ikazı yaparak ilk etapta acilen 38 evin boşaltılması talimatını verdi. Mahalle halkı, alelacele topladıkları ev eşyalarını arabalara yükleyerek başka mahallelere taşınmaya başladı.

Vatandaşlar, evlerinin duvarlarında ve içlerinde yarıklar oluştuğunu, bunların sesleri yüzünden geceleri uyuyamaz hale geldiklerini, gündüzleri devamlı sokaklarda yaşadıklarını söylüyor. Buldan Belediye Başkanı Mustafa Fahri Şevik ise yağışlar sebebiyle zemin kaymasının her geçen gün artığını ifade ederek, "İlçemizin 6 tane mahallesi arasında Girne, ilk yerleşim yerlerinden birisi. Burası bin yıldır meskûn. 1930-1940 yılları arasında zeminde ciddi tetiklenmeler olmuş. Geçen yıl da kırılmalar görüldü. Valilik ve Bayındırlık Bakanlığı'nın incelemeleri neticesinde altı yedi evi tahliye etmiştik, şimdi ise sayı 38'e çıktı." şeklinde konuştu.

Taşınanlara Âfet İşleri'nin raporu doğrultusunda yeni evler yapılacağını da belirten Başkan Şevik, acil eylem planı yaptıklarını, taşıdıkları kişilere kira yardımında bulunacaklarını, kendisinin de bir evini âfetzedelerden birine verdiği söyledi.

Mahallede sakinlerinden Raziye Değirmenci de zemin kaymasından çok koktuklarını ifade ederek, "3 gün içinde çıkmamızı söylediler. Evde kayma ve yıkım var. Oturulacak yanı kalmadı. Belediye kiralık eve götürüyor." şeklinde konuştu.

Son 2 ayda kaymanın arttığına dikkat çeken Erol Baltalıoğlu, "Belediye su şebekesini ve kanalizasyonu değiştirmesine rağmen kaymalar devam ediyor. Toprağın altından su geçiyor. Ankara'dan gelen kişiler bize, 'Boşaltın. Bu saatten sonra yapabileceğimiz şey yok. Sizi mağdur etmeyiz. Bir buçuk yıl içinde yeni yer gösterip ev yapacaklarını söylediler." ifadelerini kullandı.

Sıdıka Baltalıoğlu da evde bir aydır huzurları olmadığını anlattı. Baltalıoğlu, "Saat 01.00'e, 02.00'ye kadar hiç yatmıyoruz. Gündüz sokaklarda oturuyoruz. Önceden de oluyordu ama bu kadar değildi. Taş dökülüyor, çatıdan sesler geliyor. Sabaha kadar ötüyor." dedi.

Aysel Yakan da yetkililerin, evlerin her an yıkılacağını söylediği için çok korktuklarını dile getirdi. Yakan, "Her an inebilir diyorlar. Kiraya çıkacakmışız. 30 yıldır bu evdeyiz. Sabahtan beri ağlıyoruz. Henüz ev bulmadık, bulup taşınacağız." diye konuştu.

Türkan Salgan ise mahallede herkesin birbirini tanıdığını, yeni yapılacak yerlerde de birlikte oturmak istediklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*