Denizli'de konutlara doğalgaz geldi

  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

Denizli'de konutlar için doğalgaz meşalesi yandı. Konutlara ilk doğalgazın gelmesi dolayısıyla Çamlık Gondol Restoran önünde doğalgaz yakma töreni düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Törene Denizli Vali Vekili Mehmet Çapraz, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, AK Parti Denizli Milletvekili Salih Erdoğan, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kazdağlı, İl Genel Meclisi Başkanı Halil Pekdemir, Kentgaz Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Argun, şirket Genel Müdürü Mahmut Raci Sözkesen, Genel Müdür Yardımcısı Işık Deniş, bürokratlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende bir konuşma yapan Kentgaz Denizli Kentgaz Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Argun doğalgazın bir medeniyet olduğunu söyledi. Argun, "Şimdiye kadar bin 700 metre çelik hat döşendi. 45 bin kullanıcıya hizmet verecek şebeke devreye alınmış bulunmaktadır. Şu ana kadar abone sayımız 5 bin civarındadır. Bugünden itibaren süratle artacağını ümit etmekteyim" dedi.

Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci ise yıllarca Denizli'ye doğalgaz gelmesi için politikacılara dilencilik yaptıklarını, Denizli sanayicisinin doğalgazı olan illerle rekabet etmekte çok güçlükler çektiğini anlattı. Zeybekci, "2002 yılından itibaren AK Parti iktidarı Denizli'ye doğalgaz getirmek için söz verdi. Bazı teknik arızalardan sonra beş altı ay gecikmesine rağmen doğalgaz geldi. Sanayici bir yıldan beri doğalgaz kullanıyor. Konutlarda doğalgazın kullanılması ikinci aşamaydı. Bu aşamada gelinen nokta gurur vericidir. Nisan ayından Ekim'e kadar 45-50 bin tane doğalgaz verilebilir alt yapının oluşturulması, Türkiye'de ilklerden birisidir." ifadelerini kullandı

Hava kirliliğini engelleyebilmek için Makine Mühendisleri odasıyla işbirliği yaparak tüm kalorifer kazanlarını denetlediklerini ve hava kirliliğini geçen yıl kısmen azalttıklarını kaydeden Zeybekci, ancak kesin çözümün doğalgaz olduğunu vurguladı. Zeybekci, gelecek yıldan itibaren doğalgazın zorunlu hale getireceklerinin de altını çizdi. Başkan Zeybeekci, "Bugün Denizli için tarihi bir gündür. Zehir soluyan çocuklarımız için tarihi bir gündür. Bu yıl doğalgazın kullanılmasında zorlayıcı olmadık. Ama 2007'den itibaren hiç kimsenin bu doğayı, çocukların ciğerlerini zehirlemeye hakkı yoktur. Kimse 10 katlı bir binada kömür işime geliyor. Bunu kullanacağım diyemeyecek. Öyle bir lüksümüz yok. Önümüzdeki yıldan itibaren doğalgazı zorunlu hale getireceğiz." şeklinde konuştu. Zeybekci, ayrıca 28 Ekim'de Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın doğalgaz gelen il eve kahve içmeye geleceğini de sözlerine ekledi.

Denizli Vali Vekili Çapraz da anayasanın temel hükümlerinde birisinin sağlıklı çevrede yaşaması olduğunu söyleyerek, "Dört gözle beklediğimiz doğalgaz bugün ilimize gelmiştir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum." dedi.

Törende yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri horoz amblemli meşaleleri hep beraber yaktılar. Tören sonrası davetlilere bir iftar yemeği verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious