Denizli'de mermer, tekstile yetişti

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Mermercilik, tekstile dayalı sanayiye sahip Denizli'de 10 bin kişinin istihdam edildiği, yıllık 200 milyon dolar ihracatın yapıldığı alternatif bir sektör haline geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gündüz, Denizli'den başta ABD olmak üzere 80 ülkeye mermer ihraç edildiğini, yıllık ihracatın 200 milyon dolara ulaştığını, geçen yıla göre yüzde 19 artış kaydedildiğini, mermer üretiminin 72 ocak ve 90 fabrikada gerçekleştiğini, sektörde 10 bin dolayında kişinin istihdam edildiğini söyledi.

Denizli ekonomisinde önemli sektörlerden biri haline gelen mermerciliğin bazı problemleri bulunduğunu da ifade eden Gündüz, şunları kaydetti: ''Denizli'den aylık bin 500 konteyner mermer ihraç ediliyor. Bunlar karayoluyla limanlara ulaştırıldığından, nakliye önemli bir maliyet oluşturuyor.

Bir an önce demir yolu taşımacılığının iyileştirilmesini, Organize Mermer Sanayinin demir yolu bağlantısının sağlanmasını bekliyoruz. Ayrıca, buraya konteyner yükleme ve boşaltma terminali yapılmalıdır.'' Gündüz, Mermer Organize Sanayi Bölgesi ile mermer ocaklarının bulunduğu alan arasındaki 8 kilometrelik yolun iyileştirilmesini istedilerini de sözlerine ekledi.

Kendisine aktarılan sorunlarla ilgili incelemelerde bulunmak üzere organize mermer sanayi bölgesine giden Vali Canpolat, mermer sanayinin gelişimi için gerekli desteğin verileceğini, katkı payı verilmesi halinde yolun en kısa zamanda istenilen hale getirileceğini belirtti.

Demiryolu taşımacılığının yalnız mermer organize bölgesi için değil, bütün organize sanayi bölgeleri için önemli olduğunu vurgulayan Canpolat, ''Sanayicilerin sıkıntılarının giderilmesi ve ekonomik gelişmenin hızlandırılabilmesi için çalışmalar aralıksız sürecek'' dedi. Vali Canpolat, daha sonra Denizli organize sanayi ve deri organize sanayi bölgelerinde incelemelerde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious