Denizli'de Tunceli protestosu!

Denizli'de Tunceli protestosu!.27583
  • Giriş : 08.03.2009 / 21:08:00

Denizli'de İşsizlik ve yoksulluğa karşı düzenlenen mitinginde Tunceli'deki yardımlar protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Denizli'de İşsizlik ve yoksulluğa karşı düzenlenen mitinginde Tunceli Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) "Her Eve Beyaz Eşya" projesi kapsamında, yoksul ailelere dağıtılan buzdolabı ve çamaşır makinesi dağıtımı protesto edildi.

İşsizliğe, yoksulluğa ve zamlara karşı, 'Ekmek, Barış ve Demokrasi Mitingi' Denizli'de Tokat Caddesi'nde yapıldı. Mitingi için Tarım İl Müdürlüğü önündeki caddede toplanan yaklaşık bin kişi, Tokat Caddesi'ne kadar slogan atarak yürüdü. Miting alanına getirilen buzdolabı ve 'susuz köyün çamaşır makinesi' yazılı çamaşır makinesi meydana atılarak Tunceli'de yoksullar için yapılan yardımlar protesto edildi.

Mitinge CHP, KESK, TMMOB, Tabip Odası, DSP, ÖDP, Alevi Kültür Dernekleri ve Eğitim Sen üyeleri katıldı. Katılımcılar, ''Kahrolsun İMF, bağımsız Türkiye'', ''Yoksulluğa hayır, zamlar geri alınsın'', ''Parasız eğitim, parasız sağlık'' şeklinde sloganlar attı. Mitingde konuşan Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Genel Başkanı Sami Evren, son 4 ay içerisinde 600 bin emekçinin işini kaybettiğini söyledi. Evren, işçilerin sigortasız, güvencesiz çalıştırıldıkları ileri sürerek "Şimdi de işlerine son verilmeye başlandı. Krizle birlikte Türkiye'yi saran işten çıkarma dalgasının en çok vurduğu kentlerden birindeyiz. Başta metal ve tekstil sektöründe olmak üzere 600 bin emekçi şu son dört ayda işini kaybetti. Bunların başında tekstil sektöründe yoğunlaşmış kadın emekçiler geliyor.'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tercihini emekten yana değil, sermayeden yana kullandığını iddia eden Evren, "Şu yoksul halkın mallarını, rafinerisini, Tekel'ini, Telekom'unu, limanını satarak, toplanan paralarla dış borçların faizine yetişemediniz. İstihdamı artırıcı, işsizi, yoksulu azaltıcı önlemler almadınız. İşinden gücünden ettiğiniz insanları sadakayla avutmaya kalkıştınız." ifadelerini kullandı.

Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Soğanlı da konuşmasında, kriz bahane edilerek yapılan zamlara, işten çıkarmalara sesiz kalmayacaklarını kapitalizm düzenine karşı olduklarını ifade etti. Kapitalimin geleceğinin olmadığını savunan Soğanlı, "Kapitalist küreselleşmenin küresel krizi, bizim krizimiz değildir. Bu kriz vahşi kapitalizmin 'kar daha fazla kar, sömürü daha fazla sömürü düzeninin krizidir." şeklinde konuştu. Düzenlenen miting sonrası kalabalık olaysız şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*